Bilim Adamları Hidrojenin Depolanması İçin Metal-Organik Polimer Malzeme Üretmeye Çalışıyorlar

Bilim Adamları Hidrojenin Depolanması İçin Metal-Organik Polimer Malzeme Üretmeye Çalışıyorlar. Rusya Bilim Akademisi Sibirya İnorganik Kimya Enstitüsü Müdürü Vladimir Fedin başta hidrojen olmak üzere birçok gazın depolanması amacıyla metal-organik polimer üretilmeye başlanacağını bildirdi.

Fedin bu çalışmaların başında İngiltere’nin ünlü araştırma üniversitelerinden biri olan Nottingham Üniversitesi’nin Profesörü Martin Şreder’in olacağını söyledi.

Fedin konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Çalışmaları sürdürmek için Martin Şreder öncülüğünde İnorganik Kimya Enstitüsü’nde özel bir laboratuar kurulacak. Nottingham Üniversitesi’nin Kimya Fakültesi’nin dekanı Şreder, laboratuarda metal-organik polimer üretimi üzerinde çalışacak. Bu polimerler metal bileşiklerinin gözenekli parçacıklarından oluşmakta ve organik maddelerle birleşmektedir. Elde edeceğimiz maddeler uzun süre etkisini gösteren tıbbi ilaçların yapımı için farmakolojide ve katalizatör olarak Kimya Sanayisi’nde kullanılabileceği gibi, gazların depolanmasında da kullanılabilir. Özellikle metal-organik polimerler ulaşımda kullanılacak hidrojen yakıtının saklanması ve depolanması açısından yararlı olabilir.”

Fedin, çalışmaların 3 yıl süreceğini ve Şreder projeyi tamamladıktan sonra laboratuarın ve malzemelerin Enstitü’de kalacağını belirtti.

deney

 

Kaynak : gazetem.ru

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*