İsmet İNÖNÜ, 58 yaşından sonra KİMYA öğrencisi olmuş…Köşk odası laboratuvara çevrilmiş…

Gazeteci Mete Akyol’un Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin kurucusu Prof. Dr. Avni Refik Bekman’ın oğlu Nermi Refik Bekman’la yaptığı röportaj tarihi bir sırrı ortaya çıkardı… Nermi Refik Bekman, hayatı savaşlar ve siyasi mücadeleyle geçen İnönü’nün kimyaya karşı büyük bir merak beslediğini ve 58 yaşındayken babasından kimya dersleri aldığını açıkladı.
Babasının İnönü’ye laboratuvarda ders verdiği sırada çekilmiş fotoğrafları Akyol’la paylaşan Bekman, babasının dersleri 1942 yılında haftada 2 gün Çankaya Köşkü’ndeki bir odada kurulan laboratuvarda verdiğini belirtti. Bekman, “Babam ile İnönü dersler esnasında birlikte deneyler yaparlardı” dedi.

Köşk odası laboratuvar oldu
Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1942 yılına kadar kimya öğrenme isteğini gideremediğini belirten Akyol da, İnönü’nün kimya öğrencisi olmasıyla ilgili şunları kaydetti: İnönü sırrını Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e açtığında, kendisine Dr. Avni Refik Bekman önerildi. Bekman, 1. Dünya Savaşı sırasında Berlin Üniversitesi’nde eğitim almış ve 11 yıl sonra doktor olarak dönmüştü. O tarihlerde Gazi Terbiye Enstitüsü’nde kimya öğretmenliği yapmaktaydı. İnönü’nün daveti üzerine Hasan Ali Yücel’in Çankaya Köşkü’ne götürüp tanıştırdığı Avni Refik Bekman önce köşkün bir odasını küçük bir laboratuvara çevirdi. Ardından da haftada 2 gün öğrencisi Cumhurbaşkanı İnönü’ye kimya dersi verdi.”

‘Müttefik kazanmak istiyordu’
II. Dünya Savaşı sürerken Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in Cumhurbaşkanı İnönü’ye laboratuvar malzemeleri hediye ettiğini de ortaya çıkaran Akyol, hediyenin nedenine ilişkin de şu ifadeleri kullandı: “Hitler, Türkiye’yi savaşa çekerek yeni bir müttefik kazanmak istiyordu. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Von Papen’den İnönü’nün en büyük merakının kimya öğrenmek olduğunu ve haftada iki gün önlük giyip Çankaya Köşkü’nde özel ders aldığını öğrenmişti. Hatta bu büyük sır Hitler’e ‘Çok Özel Bilgi’ olarak iletilmişti. Hitler, Türkiye’yi yanına çekebilmek için kimya meraklısı İsmet İnönü’ye bir laboratuvar hediye etti.”
‘İlk derste Hasan Ali Yücel de vardı’

Akyol, röportajında laboratuvarın Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’ne taşınması hikâyesini de şöyle anlattı;

“Cumhurbaşkanı İnönü öğretmeni Bekman’a Ankara Üniversitesi bünyesinde Fen Fakültesi kurma ödevini verdi. Ayrıca Hitler’in kendisine hediye ettiği laboratuvarı da Bekman’ına kuracağı Fen Fakültesi’ne bağışladı. Fakülte 8 Kasım 1943’te açıldığında, Prof. Dr. Bekman’ın verdiği ilk dersin dinleyicileri arasında Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel de vardı.”

ismet inönü

 

Kaynak : gundem.milliyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*