Jüpiter’in Uydusu Europa Uzay Boşluğuna Su Püskürtüyor

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, Jüpiter’in uydusu Europa’nın yüzeyinde, Uzay boşluğuna büyük miktarda su püskürtmesine sebep olan gayzerler bulunduğunu tespit etti. Jüpiter’in uyguladğı yerçekimi kuvvetiyle bir sünger gibi sıkışan ve su püskürten gayzerlerin çıkardığı su buharı, 200 km uzunluğa erişiyor.

Gök bilimciler, gaz devi Jüpiter’in uydusu Europa’da sıcak su kaynaklarının izine rastladı. Hubble teleskobu, uydunun yüzeyinde tespit ettiği ve Uzay boşluğuna 200 km uzunluğunda su püskürten iki gayzerin fotoğraflarını çekti. Püsküren su buharının uzunluğu, Everest’in yaklaşık 20 katına denk geliyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırmada yer alan ABD’nin Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Lorenz Roth, “Heyecan verici bir keşif yaptık… Aldığımız sonuçlar beklediğimizden çok daha belirleyici” dedi.

Bilim insanları, Europa’nın jeofiziksel faaliyetlerinin, yaşam olasılığını güçlendirdiğini belirtti.
Güneş Sistemi’nde Uzay’a su püskürttüğü tespit edilen tek gök cismi Europa değil. Satürn’ün yerçekimi nedeniyle yüzeyi çiziklerle kaplı olan Encedalus uydusunun da güney kutup bölgesinden su püskürttüğü belirlenmişti.

Gezegenler ve uyduları aralarındaki yerçekiminin etkisi, her iki gök cisminde karşılıklı olarak görülüyor. Ay’ın etkisi, Dünya’da gel git olayına neden olurken, Satürn’ün yerçekimi küçük uydusunun yüzeyinde çatlaklara neden oluyor.

YAŞAM OLASILIĞI VAR MI?
Bilim insanları, elde edilen son bulguların ardından Europa hakkındaki araştırmaları yoğunlaştırmayı planlıyor. Yüzeyi sadece 65 milyon yıl yaşında olan Europa, yaklaşık 4.6 milyar yıl yaşındaki Güneş Sistemi’nin en genç gök cisimlerinden biri.

Hubble’ın tespit ettiği su buharının ilk tespiti, 1977 yılında Europa’nın yanından geçen Voyager uzay aracı tarafından yapılmış ama tespit doğrulanamamıştı. Galileo uzay aracı 1989 yılında yine su buharı benzeri bir görüntü elde etmiş ama görüntünün dijital bir hatadan kaynaklandığı anlaşılmıştı.

Gök bilimciler, jeofiziksel olarak halen hayatta olduğu anlaşılan Europa’da şimdi yaşam olasılığı üzerinde duruyor.

Amerikan Jeofizik Birliği’nin yeni bir çalışması, Europa’nın yüzeyine organik madde içeriği zengin olan kil tespit etti. Asteroit ve kuyrukluyıldızlar tarafından taşındığı düşünülen killerin, Europa’nın buzul tabakası altındaki denizine ulaşması halinde, besin değeri yüksek ortamda yaşamın oluşmasına katkıda bulunabileceği ifade edildi.

NASA Jet İtiş Gücü Laboratuvarı’ndan Robert Pappalardo, “Europa’da bugün hayat olup olamayacağını araştırıyoruz. Bunun için daha fazla gözlem gerek” dedi.

JÜPİTER

 

Jüpiter ve Europa’nın boyutlarını ortaya koyan fotoğrafta, uydudan salınan su buharı belli oluyor (NASA).

Kaynak : ntvmsnbc

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*