Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, havayı kirletici emisyonların yönetiminin sürekliliğinin sağlanması için TÜBİTAK ile “Ulusal Hava Kirliliği Emisyon Yönetim Sistemi” kuracak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, proje yürütücüleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Proline Bilişim Sistemleri’nin olacağı belirtilerek, kurulacak sistem ile hava kirliliğine neden olan ana kaynakların sınıflandırılacağı, hava kirliliğinin mekansal dağılımı coğrafi bilgi sistemleri yazılımları aracılığıyla görselleştirileceği ve ulusal güncelleştirmelerin yapılacağı bildirildi.

TÜBİTAK işbirliğindeki projenin, açılış toplantısının Ankara’da gerçekleştirildiği ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi:

“Proje ile 150 endüstri tesisi, 60 evsel ısınma kaynak noktası ve ilk defa 500 farklı taşıt tipi için gerçek yol şartlarında emisyon faktörü hesaplanması amacıyla çalışma yapılacak. Projenin pilot bölgesi olarak seçilen Marmara Bölgesi illerinde çalışmalar 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Diğer 6 coğrafi bölge için 2019 yılı sonuna kadar çalışmalar yürütülecek. 3 yıl boyunca çeşitli çalıştay, eğitim ve toplantılar ile yürütülecek projenin 60 kişilik ekibi bulunuyor.”

dilovası

 

Kaynak : gazetebalikesir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*