Sütçü İmam Üniversitesi tarafından “Biyokimya Günleri” düzenlendi.

Kahramanmaraş’ta “Biyokimya Günleri” düzenlendi. Düzenleme Kurulu Başkanlığını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ergül Belge Kurutaş’ın yaptığı “I. Kahramanmaraş Biyokimya Günleri” 7 Kasım 2013 Perşembe günü başladı.

Ramada Otel’deki kongreye Türkiye’nin bir çok ilinden tanınmış bilim insanı katıldı.
İlk gün KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan’ın açış konuşmasıyla başlayan etkinlikte Doç. Dr. Doğan Yücel, “Klinik Laboratuvarda Elektroforez Uygulamaları”nı anlattı.
İkinci gün düzenlenen Kıymet Aksoy ve Yurdanur Kılıç’ın otorum başkanlığını yaptığı Prof. Dr. Güneş T. Yüreğir Onuruna “Hemoglobinopatiler” panelinde, M. Akif Çürük, “Nondelesyonel Alfa Talasemiler”, Abdullah Arpacı, “Beta Talasemiler” ve Yurdanur Kılıç “Orak Hücre Anemisinin Tanı ve Tedavisi” sunumlarını gerçekleştirdi.

Oturum başkanlığını Metin Kılınç ve Mehmet Şeneş’in yaptığı “Ailesel Akdeniz Ateşi” konulu ikinci panelde de Nejat Akar, “Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının moleküler genetiği”, Metin Kılınç, “Yöremizdeki Ailevi Akdeniz Ateşi olgularının sekans analizi sonuçlarının değerlendirilmesi”, Gözde Yıldırım Çetin ise “Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında görülen mutasyon tiplerine göre klinik özellikler ve güncel tedavi yaklaşımları” konusundaki sunumlarını yaptı.

Nİlüfer Tamer Gümüş ve Bünyamin Kaptanoğlu’nun otorum başkanlığını yaptığı Mikra RNA’lar konulu panelde ise Lokman Ayaz “miRNA Ekspresyonlarının Belirlemesinde ve Değerlendirilmesinde Kullanılan yöntemler” ve Bahadır Ercan “Genomik DNA’da Kopya Sayısı Varyasyonları ve Önemi” sunumlarını gerçekleştirdi.
Prof. Dr. Şerafettin Özkurt Onuruna düzenlene “Enzimoloji” konulu panelde Edip Keha “Bazı Karbonik Anhidraz İzoenzimleriyle Bazı Kanser Türleri Arasındaki İlişki”, İrfan Küfrevioglu “Fare Genomunda Bulunan Bazı Merkezi Metabolik Enzim Genlerinin Ekspresyon Analizi” sunumlarını yaptı.

Oturum başkanlıklarını Naciye Kurtul ve Perihan Öztürk’ün yaptığı özel konulu panelde Serap Yalın, “Besinler ve Kanser”, Fatma İnanç Tolun “Telomeraz Enzim Eksikliğinin Tedavisinde Yeni Yaklaşımlar”, Ahmet Çelik, “Prolidaz Enzimi, Önemi ve Güncel Yaklaşımlar”, Hüseyin Kayadibi “LC-MS/MS’in Klinik Laboratuvarlarda Kullanımı; İlaç, Amino Asit, Hormon ve Vitamin Analizleri” sunumlarını gerçekleştirdi.

BİYOKİMYA GÜNLERİ

 

Kaynak :hakimiyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*