Kırıkkale Üniversitesi Kimya Bölümü Yeni İlaçlar Geliştirmek İçin Proje Başlattı

Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuran Işıklan’ın başkanlığında Türkiye’de yeni ilaçlar geliştirmek için proje başlatıldı. ‘Uyarıya Cevap Veren Kopolimerlerin Sentezlenmesi, Transdermal ve Oral İlaç Taşıyıcı Sistemlerde Kullanılması’ isimli proje, TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Doç. Dr. Nuran Işıklan, konuyla ilgili açıklamasında, yeni ilaç arayışlarındaki amacın, hastanın tedavisi ile birlikte yaşam kalitesini de artırmak olduğunu belirtti. Işıklan, ilaç dozunu azaltma, dozlama aralığını uzatma, yan ve zararlı etkilerden arındırma hatta ilacı hedef bölgeye gönderme çalışmalarının projenin hedefleri arasında olduğunu söyledi. Kontrollü salım sistemlerinin, özellikle antikanser ilaçları gibi yan etkisi çok fazla olan ilaçlar için uygun olduğunu açıklayan Işıklan, “Projede transdermal sistemler, kolona hedefli oral sistemler ve akıllı kopolimerler olmak üzere toplamda 3 model uygulama bulunmaktadır.” dedi.

Doç. Dr. Işıklan, projenin işleyişiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Projenin birinci bölümünde, sentezlenmesi hedeflenen biyomalzemelerin başarıyla sentezlenmeleri, yapılarının ayrıntılı olarak tanımlanması ile özellikle eczacılık ve tıp başta olmak üzere kimyada, tarımda, malzeme bilimlerinde kullanılmak üzere yeni polimerler üretilmiş olacaktır. Ayrıca, uzun vadede ekonomiye katkı sağlayacağı da düşünülmektedir. Projenin ikinci bölümünde, tasarlanacak membran ve mikroküre taşıyıcı sistemlerinin yine özellikle eczacılık ve tıp alanlarında var olan geleneksel sistemlere alternatif olması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca, uzun vadede ticarileştirilmesi ile gerçek tedavi stratejilerine dönüştürülmesine katkı sağlayacağı düşünüyoruz.”

KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ OLACAK

Projenin, her şeyden önemlisi daha etkin bir kanser tedavisine de katkı sağlayabileceğini ifade eden Işıklan, “Kanser, çağın hastalığı oldu artık, yurt dışında da özellikle Amerika’da yoğun çalışmalar yapılıyor. Yazın Amerika’da bulunduğum dönemde benim de kanserle ilgili çalışmalarım oldu. Orada kanser tedavisinde kullanılan doksorfisinin salınımıyla ilgili bir projede çalıştım. Gerçekten insanlar çok yoğun paralar yatırarak kansere çözüm için çok güzel projeler yapıyorlar. Bizim bu proje ile kanser tedavisine dair ulaşabileceğimiz sonuçlar çok büyük değil fakat buradan elde ettiğimiz sonuçlardan yola çıkarak yeni projelere başlayabiliriz. Bu anlamda projemiz önemli.” diye konuştu.

Türkiye’nin, kanser çalışmalarında uzun bir geçmişi olmadığını söyleyen Işıklan, yeni yeni kanser alıştırma laboratuvarları kurulduğunu söyledi. Son bir yıldır kanser ilaçlarına dair çalışmalar yapmaya başladığına dikkat çeken Işıklan, şöyle devam etti: “Kanser çok fazla şeye bağlı, radyasyon, stres, yaşam biçimimiz, aldığımız gıdalar gibi çok sayıda değişken unsurla ilişkili. Benim düşüncem, kanseri yok etmek yerine kanser oluşmaması için bir şeyler yapmak ve bu yönde araştırmalar yapmak çok daha önemli. Ama kanser oluşmuşsa da nasıl diğer hücreleri öldürmeden yok edilebileceğini bulmak da bu anlamda önemli. Bu aşamadan sonra da yok edildikten sonra bir daha oluşmaması gerekiyor. Kanser hastalarının da sayıları günden güne artıyor, dolayısıyla çalışmaların da aynı oranda artması gerekiyor. Dolayısıyla daha iyi yerlere gelebilmek için daha büyük projelerle, daha iyi çalışmaların olması gerekli. Ayrıca, bu projeyle ülkemiz için öncelikli olan yüksek lisans öğrencileri yetiştirilmesi gerçekleştirilecek ve ülkemize, bu önde gelen alanlarda uzmanlaşmış insan gücü kazandırılmasına katkı sağlanacaktır.”

kırıkkale

 

Kaynak : stargundem

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*