Tüm Gözler Uludağ Üniversitesi Akademisyenlerinin Kanser Kök Hücrelerini Yok Eden Çalışmasında

Tüm Gözler Uludağ Üniversitesi Akademisyenlerinin Kanser Kök Hücrelerini Yok Eden Çalışmasında. Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Veysel T. Yılmaz ve ekibinin yürüttüğü TÜBİTAK projesinde sentezlenen patim ve palladyum bazlı metal komplekslerin kanser kök hücrelerini tamamen yok ettiği ortaya çıktı.

ONKOLOJİ DÜNYASININ KULAĞI TÜRK EKİPTEN GELECEK HABERDE

Türk bilim adamlarından kanseri kökten bitirecek çözüm geldi. TÜBİTAK desteğiyle yapılan araştırmada ‘platin’ ve ‘palladyum’ bazlı metal komplekslerinden bazı bileşiklerin kanser kök hücresini yok ettiği belirlendi. Tıp dünyasında geniş yankı bulan çalışma Uludağ Üniversitesi Kimya Bölümü Anorganik Kimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Veysel T. Yılmaz’ın yürüttüğü TÜBİTAK projesi kapsamında yapıldı. Keşfedilen iki palladyum bileşiğinin, Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalından Prof. Dr. Engin Ulukaya ve ekibi tarafından güçlü derecede anti kanser etkili oldukları bulundu. Türk Patent Enstitüsü’ne başvurularak bileşiklerin patenti alındı.

Akciğer tümörlerinde etkili

Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinde ve bölümlerinde çalışan öğretim elemanları tarafından kurulmuş olan Uludağ Multisipliner Kanser Araştırma Grubu’nun araştırmasında, palladyum bileşiklerinin, platin bazlı ilaçlara oranla suda çözünürlüğünün yüksek olduğu, dolayısıyla anti kanser etkisi açısından avantajlı durumda bulunduğu tespit edildi. Kanser Araştırma Grubu, bugüne kadar meme, akciğer ve prostat kanserleri üzerinde anti kanser etkiyi ayrıntılı olarak araştırdı.

İlk umut veren çalışma

TÜBİTAK tarafından 200 bin TL’ye kadar desteklenen ‘Karışık Ligantlı Platin ve Palladyum-Sakkarin Kompleksleri’ projesinde kanser kök hücrelerinin öldürüldüğünün tespit edildiği görüldü. Prof. Dr. Engin Ulukaya, “İngiltere’de prostat kanseri kök hücreleri üstündeki etkisi klinikte kullanılan ilaçlara göre daha etkili bulundu. Palladium bileşiklerinin prostat kanseri kök hücreleri üzerindeki etkisi açısından bu çalışma dünyadaki ilk çalışmadır ve sonuçları ümit vaat etmektedir” dedi.

DÜNYADAKİ ÇALIŞMALAR

Türkiye’de ve dünyada az sayıda bu alanda çalışma bulunuyor. Türkiye’de TÜBİTAK MAM bünyesinde Dr. Ceyda Açılan ve ekibi tarafından çalışmalar yapılıyor. Yurt dışında ise Yunanistan’da deney hayvanları üstüne, Hırvatistan’da hematolojik tümörler üstüne ve İngiltere’de prostat kanseri kök hücreleri üstüne etkisi halen araştırılıyor.

Genlere tümör savar kodu

Türk ve Fransız bilim adamları, TÜBİTAK ile Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi ortaklığında yürütülen projeyle genlerin kodlanarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçların, sadece kanserli hücreleri etkilemesini sağlamak üzere çalışıyor. İzmir Ekonomi ve Dokuz Eylül üniversiteleri ile Sorbonne, Paris Est ve Kuzey Paris üniversitelerindeki uzmanlar “Parametre kanserli hücrelerin yayılmasının, sağlıklı hücrelere zarar verilmeden durdurulması amacıyla bir araya geldi.

Tedavi herkeste aynı etkiyi gösterecek

Projenin lideri Prof. Dr. Cüneyt Güzeliş, yaptığı açıklamada, kullanılan ilacı bir hücrenin içine alıp almamasına genlerin karar verdiğini belirterek, araştırmada genlerin, birbirleriyle etkileşiminde davranış biçimlerini incelediklerini kaydetti. Güzeliş, çalışmalarını gen haritası tamamen bilinen tek canlı olan kolibasili üzerinde gerçekleştirdiklerini, nihai hedeflerinin kanser için ilaç üretilmesi olduğunu belirtti.

uludağ kanser

 

Kaynak :haber.stargazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*