ABD, son 21 yılda ilk defa ithal ettiğinden daha fazla petrol üretti.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD, son 21 yılda ilk defa ithal ettiğinden daha fazla petrol üretti. Amerikan Enerji Bilgi İdaresi’nden yapılan açıklamada, ABD’nin ekim ayında günde ortalama 7,7 milyon varil ham petrol ürettiği, buna karşılık ithal ettiği petrolün günde 7,6 varil olduğu bildirildi.

Açıklamada, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ABD’nin Şubat 1991’den bu yana ilk defa ithal ettiği petrol miktarının ürettiğinden az olduğu kaydedildi. ABD’nin eylül ayında ürettiği petrol miktarıyla son 2 yıllık dönemde en yüksek üretim oranına ulaştığı belirtildi.

ABD’nin “enerji yoğunluğu”nun düşmesine ana neden olarak yakıt tasarruflu araçların kullanımının artması gösteriliyor.

Öte yandan, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) enerji trendleri hakkındaki “Dünya Enerji Görünümü 2013” raporunda, ham petrol fiyatlarının 2035 yılına kadar varil başına 128 dolara çıkacağı tahmini yer aldı.

Raporda ayrıca ABD’nin Suudi Arabistan ve Rusya’yı geçerek 2016’da dünyanın bir numaralı petrol üreticisi olacağı tahminine yer verildi. Rapora göre, 2020 yılından sonra, Suudi Arabistan petrol üretiminde ABD’yi geçecek.

PETROL

 

Kaynak : haberler

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*