Sonunda anlamı çözüldü, statik elektrik nedenli “Işık Halesi”

Sonunda anlamı çözüldü, statik elektrik nedenli “Işık Halesi” Bir savaş alanında görülebilecek tek güzel şeyin uzunca bir süre adı konulamadı. Ayrıca ilk görüldüğü sıralarda herkesi hayrete düşürdü.

Gökyüzünde gökkuşağının oluşması kadar ilginç olan bu fenomenin adı sonunda “Kopp-Etchells etkisi” oldu. Ancak görüntülenmesi hiç de kolay olmadı.

Bir helikopterin çöle ya da kumlu bir alana inişi sırasında, pervanesi etrafında bir ışık halesinin oluştuğundan bahseden Afganistan’da görev yapan bazı askerler önceleri ciddiye alınmadı hatta “savaş stresinin yarattığı bir yanılsama yaşadıkları” zannedildi.

Sonunda bu raporları ciddiye alacak birkaç bilim adamı çıktı ve o askerlerin halüsinasyon görmediklerini, tamamıyla ender görülebilecek bir fizik olayına tanıklık ettiklerini doğruladı.

Bilim adamları olayı inceleyip nedenini “statik elektrik” olarak açıkladılar ve bu ışık halesinin oluşması için pek çok parametrenin bir araya gelmesi gerektiğini söylediler.

Kum taneciklerinin, pervaneye belli bir hızla çarpması sonucu oluşan statik elektriğin, bir ışık halesi oluşturduğunu söyleyen bilim adamları “bunu gözlemleyebilmek için çok şanslı olmak lazım” dediler.

ışık halesi

 

Kaynak : haber.stargazete

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*