Dünyanın en kapsamlı Orman Haritası, Google işbirliğiyle hazırlandı.

Dünyanın en kapsamlı orman haritası, Google işbirliğiyle hazırlandı. İnteraktif haritayla son 12 yılda, dünyanın herhangi bir yerinde ormanlara ne olmuş, uydudan ücretsiz olarak takip edebilecek.Dünyanın en kapsamlı orman haritası Google işbirliğiyle hazırlandı. Landsat 7 uydusundan alınan 654 bin 178 adet görüntünün bir araya gelmesiyle oluşturulan haritada 2000 yılından 2012 yılına yer üzündeki bütün ormanlar tek tek fotoğraflandı.

12 YILDA MOĞOLİSTAN KADAR ORMAN YOK OLDU
Buna göre 12 yıl içinde kerestacilik, yangınlar, ağaç hastalıkları ve fırtınalar nedeniyle neredeyse 2.3 milyon kilometrekarelik ormanını kaybetti. Sonradan ağaçlandırma kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde ise 800 bin kilometrekarelik orman alanı kazanıldı. Buna göre küresel ölçekte net orman kaybı 1.5 milyon kilometrekare oldu. Yani dünya son 12 yılda Moğalistan’ı kaplayacak genişlikte bir orman alanını yitirdi.

– Harita üzerinde yer alan yeşil alanlar ormanları, kırmızı renk son 12 yılda yok olan ormanları, mavi renk ağaçlandırma çalışmaları sonucunda tekrar hayata dönen ormanları, pembe ise hem orman kaybı hem de kazanımı yaşanan bölgeleri betimliyor.
– İnteraktif harita üzerinde Türkiye’nin orman kayıpları ve orman kazanılan bölgeleri de net olarak gözlenebiliyor.
– Türkiye en çok orman kaybı yaşanan 50 ülke içinde değil.
– Yarın Science dergisinde tanıtılacak olan haritanın son hali 2014 Ocak ayında ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak.

ORMANLAR

 

Kaynak : radikal

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*