Kainatın Tüm Sırları Yıldızlarla Bize Geliyor !

Dünya atmosferine giren ilk kuyruklu yıldız bulundu. Güney Afrikalı bilim insanlarının araştırmalarına göre olay 28 milyon yıl önce Mısır dolaylarında yaşandı. Sahra çölünden atmosfere giren kuyruklu yıldız, 2000 derecelik bir sıcaklığa sahipti ve bünyesinde güneş sisteminin tüm gizemini barındırıyordu.

Araştırma ekibinin başındaki isim profesör David Block kuyrulu yıldızların önemini açıkladı:

‘‘Kuyruklu yıldızlar eşsizdir, onlar arkalarında güneş sistemimizden birçok maden taşırlar. Bu da kimyasal bir fabrikanın uzayda yolculuk ederek dünyamıza iniş yapması anlamına gelir. Kuyruklu yıldız alev almaya görsün, camları parçalar, eritir, tekrar oluşturur… 6 bin kilometrelik bir alana alevden bir göl açar.’‘

Johannesburg’da sergilenen kuyruklu yıldızın ürettiği cam örneği 20 yıl önce Sahra çölünden toplandı. Mikroskobik boyutta birçok siyah elmasa sahip örneğe kadın astronom, filozof ve matematik uzmanı İskenderiyeli Hypatia’ya atfen ‘Hypatia’ ismi verildi.

Profesör David Block:

“NASA ve Avrupa uzay Ajansı ESA bir kuyruklu yıldızın içine gönderilebilecek aygıt için milyonlarca Dolar harcadılar. Ancak bu buluşun en büyük etkisi kuyruklu yıldızları incelemek için uzaya çıkmaya gerek olmadığını kanıtlaması, onlar dünyamıza tüm madenleriyle zaten iniyorlar.’‘

4 buçuk milyar yıl önce meydana gelen dünyamıza inen kuyruklu yıldızlar sayesinde güneş sistemimizin daha nice sırları çözülmeyi bekliyor.
yıldız

 

Kaynak :euronews

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*