Petrol aramada devrim yaratacak gemi: HiLoad DP!

Petrol aramada devrim yaratacak gemi: HiLoad DP!Petrol arama tekniklerinde devrimsel bir yöntem ilk kez Brezilya’da denenecek. Norveç’te üretilen adını diğer balıklara yapışarak hayatını sürdüren Remora balığından alan Remora projesinin ürünü petrol platformu HiLoad DP ilk kez denenmek üzere Brezilya’ya hareket etti.

47 metre yüksekliğinde 28 metre uzunluğundaki bu petrol çıkartma platformu iki dev vincin birleşmesi ile üretildi. Yüzer platform dünyanın en garip şekilli gemisi olmaya aday. Özelliği ise denizlerde petrol çıkarıp yüklemeyi son derece basit bir hale getirmesi.

HiLoad DP standart tankerlere kolayca monte edilebiliyor. Sabit bir offshor platform yerine bu tankerlerle hareket edip derinlerden petrol çıkarabiliyor. Bu petrolleri de kısa sürede monte edildiği petrol tankerlerine yüklenebiliyor.

Norveçli Remora AS şirketinin ürettiği bu gemi 55 milyon dolara mal oldu. Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras ve Remora AS’ın sahibi Teekay şirketi arasında yapılan 10 yıllık kontrata göre yüzlerce yüzer petrol platformu Hiload DP Brezilya’ya teslim edilecek.

Dünyadaki petrol üretiminin 3’te 1’i denizlerden sağlanıyor. Ancak zaten pahalı bir yöntem olan gleneksel offshore platformların kurulamadığı ve dolayısıyla petrol çıkarılamayan birçok okyanus sahası bulunuyor.

Brezilya hükümeti bu hamle ile petrol üretimini katlamayı hedefliyor. Şu anda Petrobras şirketi için 21 adet Hiload DP petrol çıkarma platformu üretiliyor.

Uzmanlar bu yöntemin yakın zamanda özellikle okyanus kıyısı petrol ülkeleri tarafından yaygın bir şekilde kullanılacağını öngörüyor.

Enerji sektörünün büyük danışmanlık şirketlerinden Douglas-Westwood’a göre 4 sene içinde bu tip portatif petrol platformlarına 91 milyar dolar harcanacak.

HiLoad DP sadece 3 kişilik mürettebatla saatte 4 knot hızla ilerleyebilen bir gemi. Ayrıca tonajı 160 bine varan tankerlere monte edilebiliyor.

Petrolü çıkartıp tankere yüklemesi 24 ile 30 saat arasında gerçekleşebiliyor.
petrol

 

Kaynak : enerjipostasi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*