Uzay istasyonundaki astronotlar tehlikede: Rus uydusu 100 kesime ayrıldı

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, feshedilmiş bir Rus uydusunun yörüngede parçalanmasının akabinde alarma geçti.

ABD uzay ajansları, Rusya’nın ‘Resurs-P1’ uzay aracının en az 100 kesime bölündüğünü bildirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan dokuz astronot, çarpışma riski nedeniyle birtakım tedbirler almak zorunda kaldı.

Parçalanmanın nedeni diğer bir enkaz olabilir

Parçalanan Resurs-P1 neredeyse üç yıldır fonksiyonsuz durumda, lakin yakıt sızıntısı yahut öteki bir ‘uzay çöpü’ kesiminin çarpması nedeniyle ansızın patlamış olabileceği düşünülüyor.

Resurs-P1 enkazının Memleketler arası Uzay İstasyonu’na çarpıp çarpmadığı ya da astronotların uzay yürüyüşü yapıyor olsalardı yaralanıp yaralanmayacakları şimdi belirli değil.

Risk birkaç gün devam edecek

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uydu kesimlerinin yarattığı güvenlik tehdidin birkaç gün daha devam edebileceğini ve astronotların bilimsel araştırmalarını ve öbür çalışmalarını kesintiye uğratabileceğini belirtti.

Küresel uzay izleme radar ağına sahip olan ABD Uzay Komutanlığı, şimdilik acil bir tehdit olmadığını ve modüllerin gözlemlendiğini söyledi.

Astronotlar kendi araçlarına sığındı

NASA, uzay istasyonundaki mürettebata ‘standart bir tedbir olarak’ kendi uzay araçlarına sığınmaları talimatını verdi.

Uzay istasyonuna kenetlenen bu uzay araçlarının (Soyuz, Crew Dragon ve Boeing Starliner) enkaza karşı uzay istasyonunun kendisinden daha âlâ muhafaza sağladığı düşünülüyor.

Uydunun parçalanması, SpaceX’in geniş Starlink ağı ve Çin’in Tiangong uzay istasyonu da dahil olmak üzere binlerce uydunun faaliyet gösterdiği alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 355 km yükseklikte gerçekleşti.

Enkaz sayısı artıyor

ABD uzay takip firması LeoLabs’ın radarları, Resurs-P1’den en az 180 kesim enkaz tespit etti.

LeoLabs, bu enkaz bulutunun alçak yörüngesi nedeniyle tehlikenin geçmesinin haftalar hatta aylar alacağını kestirim ediyor.

Bunun üzere olaylar, Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay aracı kesimleri, makineler ve öteki insan üretimi objelerden oluşan dönen bir kütle olan ‘uzay çöpü’ meselesini tekrar gündeme getiriyor.

Ölü uydular, yıllar sonra Dünya atmosferine girip yanana kadar yörüngede kalırlar.

Resurs-P1, atmosfere tekrar giriş yapmak üzere öbür etkin uyduların katmanları boyunca irtifasını düşürüyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*