Türksat 6A ile Türkiye’nin TV yayıncılığından aldığı hisse artacak

AA

Türksat 6A’nın 42 derece doğu yörüngesinde hizmete girmesiyle daha evvel Türksat uydularıyla kapsanmayan Güneydoğu Asya üzere yeni coğrafyalara da hizmet verilebilecek.

Türksat uydularının Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı da kapsayacak olması sayesinde hala 3,5 milyar olan Türksat uydularının ulaştığı nüfusun 5 milyarın üzerine çıkması bekleniyor.

Bu nedenle yapılacak mutabakatlar sonrası Türksat uydularını kullanan televizyon sayının da değerli ölçüde artması öngörülüyor.

Türksat’tan edinilen bilgiye nazaran, şirket, kurulduğu günden bu yana uydu filosunu genişleterek, dünyanın önde gelen operatörlerinden biri haline geldi.

Yakın vakitte filoya katılacak

Son periyotta yaptığı yatırımlarla hizmet ihracatını da değerli oranda artırmayı başaran şirket, Türksat 5A ve 5B üzere kıymetli yatırımları hayata geçirirken ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’yı da yakın vakitte filosuna katma hazırlığı yapıyor.

Söz konusu uydu projeleriyle kapsama alanını günden güne genişleten Türksat uydularının ulaştığı ülke sayısı 118’i buldu.

Özellikle televizyon yayıncılığında Türksat uyduları, bölge ülkelerinden talep görmeye başlarken yurt dışı merkezli çok sayıda televizyon kanalı hizmet almaya başladı.

Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Akdeniz ve Karadeniz’i de kapsayan geniş bir coğrafyada hizmet veren Türksat uydularından hizmet alan yurt dışı merkezli televizyon kanalı sayısı 158’e ulaştı. Yurt içinden de 357 kanal bu uyduları kullanıyor.

Halen yayınlarını sürdüren kanalların biri 8K, biri 4K yayın yaparken 235 TV kanalı ise HD kalitesinde faaliyet gösteriyor. Ayrıyeten, 211 radyo da Türksat uydularından yayınlarına devam ediyor.

Uydu terminali sayısı 6 bin 210 oldu

Ayrıca, kısa periyodik yayın hizmeti alımına ait 62 firma ve kamu kurumu Türksat uydularından hizmet alıyor.

Türksat’ın faal 5 uydusunun kapsama alanına giren coğrafyada kurulumunu yaptığı uydu terminali sayısı 6 bin 210’a ulaştı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*