Üniversite öğrencilerinden yabani otla uğraş için yapay zekalı robot

AA

Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mekatronik Mühendisliği Kısım Lideri Doç. Dr. Hayrettin Toylan, dünya nüfusunun süratle artmasıyla besin talebinde de artış yaşandığını belirtti.

Tarımın artık daha fazla ehemmiyet kazandığını tabir eden Toylan, ziraî üretimde de daha sağlıklı besine erişilmesi için ilaç kullanımını önlemek ve maliyetleri düşürmek emeliyle öğrenciler tarafından yapay zekaya sahip otonom robot geliştirildiğini söyledi.

Tarımsal ilaç kullanılmadan yabani otların yok edilmesini sağlıyor

Otonom robotun, derin öğrenme ve manzara sürece algoritmasına sahip olduğunu anlatan Toylan,

Yapay zeka temelli otonom araç, ziraî maliyetleri minimize etmek için geliştirilerek yabani otları ayıklıyor. Manzara sürece yazılımları yardımıyla yabani otları algılıyor ve daha sonra bir lazer yardımıyla ziraî ilaç kullanılmadan yabani otların yok edilmesini sağlıyor. Bu süreci yaparken bu araç otonom hareket ediyor. Bunun için de üzerindeki LİDAR yardımıyla haritalandırma yapıyor. Böylece otonom olarak misyonunu icra edebiliyor.

diye konuştu.

Pestisit üzere kimyasalların kullanılmasının önüne geçiliyor

Toylan, TÜBİTAK tarafından desteklenen robot üretiminin geliştirilebilir yazılım ve donanıma sahip olduğunu kaydetti.

Robotun prototip emelli üretildiğini ve muvaffakiyet sağlandığını lisana getiren Toylan, şöyle dedi:

Hem gelişmiş yazılımları içerisinde barındırıp hem de ziraî uygulamalarda çiftçiye yardım etmesi amaçlanmakta ve hedeflenmektedir. Sanayide ve tarım alanında kullanılabilmesi için daha da geliştirilmesi gerekir. Memleketler arası alanlarda bu çeşit uygulamaların kullanıldığı örnekleri görüyoruz. Yabani otların algılanmasında lazerle yakılması süreci ziraî alanda pestisit üzere kimyasalların kullanılmasının önüne geçiliyor. Bu cins çalışmaların da insan sıhhatine yararı olacaktır.

Toylan, robotun ticarileştirilmesi maksadıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*