Samsun’da öğrencilerden tonlarca su tasarrufu sağlayacak proje

AA

Samsun Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Türkiye Etraf Haftası Atık Toplama Müsabakası’nda birinci seçilen “Lavabo Sularının Geri Dönüşümü” projesi Türkiye Etraf Haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan stantta da vatandaşlara tanıtıldı.

Proje koordinatörü ve okulun tesisat ve iklimlendirme teknolojileri öğretmeni Mustafa Karagülmez, “Lavabo Sularının Geri Dönüşümü” projesinin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumundan (TÜBİTAK) takviye gören bir proje olduğunu söyledi.

Projenin temel mantığının lavabo sularının biriktirilerek ayrıştırıldıktan sonra tuvalet paklığında kullanılmasına dayandığını anlatan Karagülmez, sistemin konutlar dışında alışveriş merkezleri, okullar, kamu kurumları üzere insanların çok su tüketimi yaptığı yerlerde büyük ölçüde su tasarrufu sağlayabildiğini belirtti.

Filtrelenen sular, tuvalet paklığında kullanılabilecek

Şu an kullanılan tesisatlarda lavabo sularının tuvalet sularıyla birleşip atıldığına işaret eden Karagülmez,

Biz bunu bina tesisatı olarak lavabo sularından ayırıp farklı bir depoda biriktiriyoruz. İki farklı depo yapıyoruz. Birinde çökeltme yapıp kaba pisliklerden arındırıyoruz öbür depoda filtreleme süreci yapılıyor. Gerekirse arıtma tesisatı da kullanılabilir. Az kullanılmış bu suları filtreleyip bu suyu yalnızca tuvalet paklığında kullanarak su tasarrufu sağlamış oluyoruz.

dedi.

Bir binanın tesisatında kullanılabilir

Bu sistemin örneklerinin kullanılmaya başlandığını lakin onların ferdi olduğunu, tasarladıkları sistemin ise eksiksiz bir binanın tesisatına uygulanabileceğini vurgulayan Karagülmez, şöyle devam etti:

Bir kullanımda klozetlerde yaklaşık 9 litre su kullanılmış oluyor. Bu sistemle bir kullanımda 9 litre su tasarrufu sağlanmış oluyor. Okul, alışveriş merkezleri üzere insanların çok olduğu yerlerde günde kabaca bin kişinin kullandığı bir sistemde yaklaşık 9 bin litrelik bir su tasarrufu sağlanmış oluyor. Bunu aylık ve yıllık kullanıma vurduğumuz vakit muazzam bir su tasarrufu sağlanmış oluyor.

Kuraklık göz önüne alınarak projenin desteklenmesi isteniyor

Küresel ısınma ve kuraklık üzere bahislerin konuşulduğu bir periyotta sistemin hızla devreye alınarak devletin bu sistemleri desteklemesi gerektiğinin altını çizen Karagülmez, “İklim değişikliklerinin olduğunu göz önünde bulundurduğumuz vakit su tasarrufunun kıymeti çok daha öne çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*