Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever, yörünge altı araştırma uçuşunu tamamladı

AA

Türkiye, birinci astronot Alper Gezeravcı ile bir prensip imza atarak Memleketler arası Uzay İstasyonu’na ayak bastı. Son atılım, ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever ile geldi.

Uzay programını kararlılıkla sürdüren Ankara, yörünge altı araştırma uçuşuna dahil oldu.

Astronot Atasever’in de içinde yer aldığı Virgin Galactic’e ilişkin “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçak, ABD lokal saatiyle 08.30’da (TSİ 17.30) New Mexico’daki Spaceport tesisinden havalandı.

Atasever’in de üyesi olduğu “Galactic 07” takımı, aileleriyle vedalaşmaları sonrası alkışlar eşliğinde “VSS Unity” yörünge altı aracına gerçek hareket etti.

Atasever’in yörünge altı uçuşu

Türkiye’nin ikinci astronotunu uğurlayanlar ortasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil de yer aldı.

“VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan Virgin Galactic’e ilişkin uçak, ABD mahallî saatiyle 08.30’da (TSİ 17.30) seyahatine başladı.

4 astronot ve 2 pilot var

Uçağın ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisinden havalanmasıyla gözler, 4 astronot ve 2 pilottan oluşan 6 kişilik “Galactic 07” takımının üyesi olan Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu çalışmalarına odaklandı.

Atasever’in araştırmacı astronot olarak bulunduğu takımda, ABD’den iki, İtalya’dan da bir özel astronot yer aldı.

Yolculuk 1 saat 10 dakika sürdü

New Mexico’daki Spaceport tesisinden taşıyıcı uçak aracılığıyla havalanan “VSS Unity” yörünge altı aracının seyahati 1 saat 10 dakika sürdü.

Araç, taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin fitlik yüksekliğe erişmesinin akabinde hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaştı.

İniş yaptı

Türkiye’nin ikinci astronotu Atasever’in de içinde yer aldığı “VSS Unity” yörünge altı aracı, ABD mahallî saatiyle 09.40’ta (TSİ 18.40) süzülerek iniş yaptı.

Uçağın ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesisine inmesiyle, 4 astronot ve 2 pilottan oluşan 6 kişilik “Galactic 07” grubunun bir üyesi olan Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu da sona erdi.

Atasever’in araştırmacı astronot olarak bulunduğu mürettebatta, ABD’den iki, İtalya’dan da bir özel astronot yer aldı.

7 deney yaptı

Atasever’in, yaklaşık 3 dakikalık hür düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deneyi gerçekleştirdiği söz edildi.

Öte yandan, Virgin Galactic’in bu yılki ikinci ve şimdiye kadarki 12’nci uçuşunu gerçekleştiren Atasever’in de içinde bulunduğu “VSS Unity” yörünge altı aracı ise bu uçuştan sonra emekliye ayrılacak.

Virgin Galactic firması farklı sistemler geliştirmeye yönelecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*