Tüm meskenler dev bataryalara dönüşüyor: Elektriği depolayan beton geliştirildi

MIT araştırmacıları; su, çimento ve otomobil lastiği üretiminde kullanılan iletken bir materyal olan karbon siyahı karışımını kullanarak güç depolayabilen yeni bir beton tipi geliştirdi.

Bu beton, süperkapasitör olarak fonksiyon görerek, yenilenebilir gücün depolanmasında kıymetli bir sorun olan güç depolama sorununu çözebilir.

Yeni materyal, yolların elektrikli araçları kablosuz şarj edebilmesini yahut binaların güç depolayan duvarlara sahip olmasını sağlayabilir.

Ancak, bu teknoloji şimdi başlangıç kademesinde ve büyük ölçeklerde uygulanabilirliği için kimi zorluklar var.

Kapasite şimdilik yetersiz

Geliştirilen üstün kapasitörler, şimdilik sırf 10 watt’lık bir LED’i 30 saat boyunca çalıştırmaya yetecek kadar güç depolayabiliyor.

Süper kapasitörler, birebir vakitte çok süratli deşarj olma eğiliminde olduklarından ve lityum iyon muadillerine nazaran çok daha az güç yoğunluğuna sahip olduklarından, takımın hâlâ üstesinden gelmesi gereken pek çok pürüz var.

Bununla birlikte araştırmacılar, ölçeği büyütüldüğünde bu çeşit gerecin “bir konutun günlük güç muhtaçlığını karşılayabileceğini” sav ediyor. Takım, halihazırda bunu yapabilecek dev bir beton inşa etmeyi planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*