Patlıcanların sapını atmak yerine kaynatıp için, o meseleye temelli veda edin…

Sağlık açısından sağladığı birçok yarar ile bilinen patlıcan o sorunu da kökten çözüyormuş. Yazın ve kışın sofralarımızı süsleyen güzel yemeklerin ana eseri olan patlıcan sıkça tüketilen sebzeler ortasında yer alır.

Genellikle düşük kalorisi nedeniyle tercih edilen patlıcan ister kızartma ister musakka kısaca her çeşidi ile sevilerek tüketilen bir besindir.

Sindirim sistemini rahatlatıcı tesirler sunan patlıcanın en az kendisi kadar çok vakit çöpün yolunu tutan saplarının da yararları saymakla bitmiyormuş.

İşte, patlıcan sapından gelen mucize…

Akşam yemeğine hazırladığınız patlıcanları soyarken çöpe attığınız sapları kenara ayırıp kaynattığınızda o denli yararlar sunuyormuş ki yapmayan pişman oluyor.

Tam bir vitamin deposu olan patlıcan sapları kaynatılarak tüketildiğinde içeriğindeki A,B1,B2, ve C vitaminleri ile hemoroid tedavisinde teğe bir sonuç verdiriyormuş.

Ayrıca patlıcan sapları hemoriod tedavisinin yanında cilt ve saç sıhhati açısından yaşadığınız sıkıntıların giderilmesini ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmede de epeyce faydalıdır.

Patlıcan saplarından ve kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen flavonoid antioksidanı eklem iltihaplarını gidermede ve sindirim sisteminden kaynaklanan kabızlık sıkıntısını çözmede tesirli bir tahlildir.

Patlıcan sapı kürünü günde 2 sefer aç karnına 5 gün olacak halde tüketmeniz tüm faydalarından faydalanmanızı sağlayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*