iPhone’unuzu nasıl kapatacağınızı mı unuttunuz? iOS 18 artık özel bir güç düğmesi sunuyor

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) iOS 18 ile birlikte birçok yeni özellik tanıtıldı.

Apple, tanıtımın çabucak akabinde iOS 18 Developer Beta güncellemesini kullanıma sundu. Kararlı sürüm ise eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 serisiyle birlikte çıkış yapacak.

iPhone’lar nasıl kapatılır

iPhone’unuzu nasıl kapatacağınızı hiç unuttunuz mu? Birçok iPhone kullanıcısı, telefonlarını nasıl kapatacağını öğrenmek için Google’da arama yapıyor.

iPhone’un “Home” düğmesini bırakmasının bahtsız sonuçlarından biri, aygıtınızı kapatmanın eskisinden daha karmaşık hale gelmesi oldu. Hatta Apple’ın size bunu nasıl yapacağınızı öğreten resmi bir takviye sayfası bile var.

Daha eski iPhone’larda, güç kaydırıcısının ekranda görünmesini görmek için yan düğmeyi basılı tutmanız kafiydi.

Ancak Home tuşu olmayan iPhone’larda, yan düğme Siri’yi başlatmak için kullanılıyor. Hasebiyle telefonu kapatmak için hem yan düğmeyi hem de ses düğmesini basılı tutmanız gerekiyor.

iOS 18, iPhone’lara kapatma tuşu ekliyor

Apple, iOS 18 ile ana ekranda bilhassa Kontrol Merkezi’nde daha fazla özelleştirmeye müsaade veriyor.

Kullanıcılar, Denetim Merkezi’ni sık kullandıkları fonksiyon ve uygulamalara nazaran kişiselleştirebiliyor. Yeni Kontrol Merkezi, iPhone’u kapatmak için alternatif bir yol da getiriyor.

iOS 18 güncellemesiyle, artık Kontrol Merkezi’ni açtığınızda sağ üstte bir güç simgesi çıkıyor.

Bu düğme, fizikî güç düğmesiyle tıpkı vazifesi görüyor ve telefonunuzu kapatmanızı sağlıyor.

iPhone X’in Home düğmesini birinci kere terk etmesinden ve sayısız kullanıcıyı güç karmaşasına sürüklemesinden bu yana yedi yıl geçti. Lakin, bu değişikliğin sonunda kalıcı bir tahlil sağlayacağını umuyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*