Cep telefonlarının çok kullanımı eklemlere ziyanlı

AA

Gençler ve orta yaş kümesinde cep telefonu kullanımın bağımlılık derecesine ulaştı.

Uzmanlara nazaran, cep telefonlarının çok kullanımı eklemlerde ve hudut dokusunda hasara yol açıyor.

Hayatı kolaylaştıran akıllı cep telefonlarının insan sıhhatinde önemli dertlere yol açtığını belirten uzmanlara nazaran, bunlardan en çok bilinen ve tespit edilen kas iskelet sistemi, eklemler ve hudut dokusu üzerine verdiği ziyanlar.

Aynı duruş durumundaki tekrarlayıcı el, bilek ve dirsek hareketlerinin bağımlılık derecesinde devam etmesinin sonuçları ağır oluyor. Bu durumda eklem bölgelerinde sertleşme, kireçlenme, iltihaplanmaya bağlı olarak da hudut dokusunda baskıya ve hasara yol açıyor.

Ağrı ve uyuşma en çok başvurulan hasta sorunları olarak ortaya çıkıyor.

“En kıymetli tedavi bağımlılık derecesini azaltmak”

Cep telefonlarının çok kullanımı nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu vurgulayan uzmanlar, burada en değerli tedavinin bağımlılık derecesini azaltmak olduğu söylüyor.

“Beyin işlevleri üzerine tesir ediyor”

Ağır hadiseler için de cerrahi tedavinin gerektiğini lisana getiren uzmanlara nazaran, cep telefonunun bilhassa iş yahut toplumsal ortamda kullanılması beyin işlevleri üzerine de tesir ediyor.

Diğer zararları

Özellikle psiko-sosyal dediğimiz gerilim, tansiyon, uykusuzluk, baş ağrısı, dikkat dağınıklığı üzerine tesiri net.

Tabii bunun yanında Alzheimer üzere kimi beyin işlevlerin etkileyen hastalıklar yahut kimi düzgün huylu beyin tümörleri üzerine de tesiri hala tartışılmakta.

Radyofrekans denilen kulaksızlık kullanımın derecesi arttıkça bu cins işlevlerin bilhassa de gerilim, tansiyon, baş ağrısı ve dikkat bozukluğunun toplumda görülme sıklığı artmakta.

Özellikle de genç kesitlerde okullarda ve derslerde başarısızlıkla dikkat dağınıklığı, orta ve ileri yaş kümesinde ise hafıza sorunları unutkanlığa yol açmakta.

Çıkan son yayınlarda ise Alzheimer üzere önemli nörolojik hastalıklara sebep olduğu bildirilmekte.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*