Türkiye’nin Astronotlarından Yeni Görev: Yörünge Altı Araştırma Uçuşu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin astronotları Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile Bakanlık’ta, “Türk Misyonu Yörünge Altı Araştırma Uçuşu” konulu basın toplantısı düzenledi. Kacır, uzay bilimi ve teknolojilerinde yeni bir dönemin başladığına dikkat çekti.

Astronot Tuva Cihangir Atasever’in Görev Tarihi Belli Oldu

Mehmet Fatih Kacır, Türk Astronot ve Bilim Misyonu Projesi kapsamında seçilen Tuva Cihangir Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşu görevinin 8 Haziran 2024 tarihinde ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport tesislerinden gerçekleştirileceğini duyurdu.

Uçuş Detayları ve Deneyler

Uçuş Detayları ve Deneyler

Bakan Kacır, yaklaşık 1 saat 30 dakika sürecek olan uçuşta, mikro yer çekim şartlarının oluştuğu 3 dakikalık sürede astronot Tuva Cihangir Atasever’in 7 deney gerçekleştireceğini belirtti. Farklı disiplinlerde yapılacak deneyler, bilim insanlarının araştırmalarına önemli katkılar sağlayacak.

Bu yörünge altı araştırma uçuşunun ardından, Millî Uzay Programı kapsamındaki hedeflere yönelik çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Kacır, Türkiye’nin uzay alanındaki başarılarının artarak devam edeceğini ifade etti.

Her iki astronotun da Axiom Space, Space X ve NASA tarafından temel astronot eğitimi aldığını belirten Kacır, Alper Gezeravcı’nın başarılı bir şekilde insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamladığını ve Tuva Cihangir Atasever’in de yörünge altı araştırma uçuşunu gerçekleştireceğini aktardı.

Türkiye’nin Uzay Ekonomisine Katkısı

Türkiye'nin Uzay Ekonomisine Katkısı

Kacır, Türkiye’nin uzay teknoloji geliştirme bölgesi kurarak uzay sanayisini güçlendireceğini ve küresel uzay ekonomisinden daha fazla pay almayı hedeflediğini belirtti. 2035 yılında küresel uzay ekonomisinin 1,8 trilyon dolara ulaşması tahmin edilirken, Türkiye’nin bu alandaki payının artacağını vurguladı.

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*