Takip aygıtları çoğaldı: Gizlice izlendiğinizi anlamanın 7 kolay yolu

Günümüzde, teknolojinin süratle gelişmesiyle birlikte takip aygıtları da yaygınlaşıyor. Bilhassa Airtag ve gibisi aygıtlar, kullanıcıların eşyalarını izlemelerine ve kaybettiklerinde bulmalarına yardımcı olmak için tanınan hale geliyor.

Ancak, bu aygıtların yaygınlaşması, ferdî kapalılık kaygılarını de beraberinde getiriyor. Gizlice izlenme korkusu artıyor ve beşerler, izleme aygıtlarının varlığını nasıl tespit edebileceklerini merak ediyor.

Kötüye kullanımda artış var

Son vakitlerde bu cins takip aygıtlarının berbata kullanımı hayli artmış durumda. Örneğin; geçtiğimiz yıl, ABD’nin Arkansas eyaletinde yaşayan bir bayanın otomobiline AirTag yerleştirilmiş ve gizlice takip edilmişti.

Ayrıca kimi hırsızlar, takip aygıtları yardımıyla geçtiğimiz aylarda birçok araba soymayı başarmıştı.

Takip edildiğinizi nasıl anlarsınız

Yukarıda bahsettiğimiz güvenlik meselesinin farkında olan Apple, bunun için ek güvenlik tedbirleri sunuyor.

Eğer iOS işletim sistemine sahip bir Apple aygıtınız varsa, ekstra bir süreç yapmanıza gerek yok.

Apple, sahibinden başka bir AirTag’in sizi takip ettiğini algıladığı anda esasen size bir bildirim gönderiyor.

Öte yandan AirTag, şayet 8 saat ila 24 saat ortasında sahibine geri dönmez ise, bulunduğu yerde ses çıkarmaya da başlayabiliyor.

Apple’ın iOS tarafında sunduğu bu güvenlik sistemlerine benzeri bir uygulama, Android tarafında da yer alıyor.

AirTag aygıtı ile takip edildiğini düşünen kullanıcılar, “Takip Edici Saptama” uygulaması sayesinde etraftaki AirTag aygıtlarını tarayıp yerlerini tespit edebiliyor.

AirTag aygıtı, şayet 10 dakikadan fazla bir müddettir kullanıcıyla birlikte hareket ediyorsa, uygulama bir ses çalarak onu bulmaya yardımcı oluyor.

Takip Edici Saptama, hayli kolay bir kullanıma sahip. Uygulama, “Tara” komutu yoluyla etrafınızda bir AirTag olup olmadığını size söyleyebiliyor.

Kendinizi inançta hissettikten sonra ise Taramayı Durdur ile süreci sonlandırabiliyorsunuz.

Olası bir AirTag bulunması durumundaysa uygulama, onu bulmanıza yardımcı olmak için AirTag’in ses çalmasını da sağlayabiliyor.

Alınabilecek öteki önlemler

1. Nizamlı fizikî denetim:

Kişisel eşyalarınızı ve araçlarınızı nizamlı olarak denetim edin. Bilmediğiniz yahut tanımadığınız bir takip aygıtı bulabilirsiniz. Bilhassa, aracınızı yahut öbür eşyalarınızı diğerleriyle paylaşıyorsanız bu değerlidir.

2. Tuhaf davranışlar:

Eğer yakın etrafınızdaki bireyler size olağandan daha fazla bilgi sahibi üzere davranıyorlarsa yahut beklenmedik yerlerde sizi buluyorlarsa, bir takip aygıtı olabileceğini düşünebilirsiniz.

3. Pil durumu:

Bazı takip aygıtları pil gücüyle çalışır. Şayet piliniz olağandan daha süratli tükeniyorsa yahut beklenmedik formda değişiklik gösteriyorsa, bu aygıtları denetim etmek değerlidir.

4. Radyo frekans taraması:

Endişeleriniz varsa, radyo frekans tarama aygıtları kullanarak etrafınızdaki elektromanyetik sinyalleri tarayabilirsiniz. Bu aygıtlar, saklı takip aygıtlarını tespit etmenize yardımcı olabilir.

5. Sağlam aygıtlar kullanma:

Güvenilir markalardan ve sağlam satıcılardan satın alınmış aygıtlar kullanmak, izlenme telaşını azaltabilir.

6. Kapalılık ayarları denetimi:

Eğer akıllı telefon yahut öteki aygıtlarınızda takip uygulamalarını kullanıyorsanız, kapalılık ayarlarını denetim edin ve izleme için müsaade verdiğiniz uygulamaları belirleyin.

7. Profesyonel yardım alın:

Eğer tasalarınız devam ederse yahut aygıtları tespit edemiyorsanız, bir güvenlik uzmanından yahut hukuk danışmanından yardım alabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*