ISO Belgesi Almanın 3 Geçerli Sebebi

adlbelge
adlbelge

ISO belgesi almayı düşünen şirketlerin genelde geçerli 3 sebebi oluyor. Daha doğru 3 sebepten birinden ötürü iso belgesi almak zorunda hissediyorlar.

Bu üç sebebi kısa kısa irdeleyeceğiz; 1) kamu ihale şartnameleri, 2) iş yapılan yerel veya uluslararası şirketlerin talepleri ve 3) prestij amaçlı.

Kamu İhale Şartnamelerinde ISO Kalite Belgeleri

Devlet kurumları tarafından düzenlenen kamu alım veya iş ihalelerinde genellikle TÜRKAK’lı iso belgeleri talep edilmektedir. Teklif veren özel şirketlerden ISO 9001, ISO 45001, ISO 27001 başta olmak üzere; yapılacak işin niteliğine göre 14001 belgeleride TÜRKAK akreditasyonlu olmak şartıyla istenmektedir.

Şirketiniz için bütçe ve planlama yaparken eğer dönem aralığı içerisinde özellikle ağırlıklı kamu ihale portföyünden oluşan bir iş dağılım planınız bulunuyor ise Türk Akredtasyon Kurumundan onay alabilecek kalite belgeleri için erkenden harekete geçmenizde fayda var demektir. Çünkü bu iso belgelerini bir günde almak pek kolay olmayacaktır.

Kamu İhale Şartnamelerinde ISO Kalite Belgeleri

Bugün bir entegre yönetim sistemi kurmak, ortalama bir şirket için süre olarak 6 ay kadar sürebilmektedir. Bu süreye iso, kalite, danışmanlık, destek, belgelendirme, online, iç denetçi, baş denetçi, iç tetkikçi eğitim ve sertifikalarının alınma süresi de dahildir.

Bu süre içerisinde dokümanların oluşturulması ve her şirket departmanı için en azından birer iç tetkik, ygg toplantısı, dif kayıtları, risk ve fırsat analizi, kalite politikası, bölümlerin kalite hedeflerinin planlaması ve dış denetim yapılarak kayıtların denetimde gösterilmesi gerekmektedir.

Tedarikçilerden İstenen Kalite Belgeleri

Yerel, ulusal ya da uluslararası şirketlere ürün ve hizmet tedarik eden tedarikçi şirketlerden istenen kalite belgeleri bir diğer kalite belgesi alma sebebi oluyor. Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemek istemeyen tedarikçi şirketlerin çoğu zaman bu istekleri yerine getirmeleri zoraki olabiliyor. Zaman zaman ilk defa bu belgeler ile tanışan şirketlerden bazıları ise bundan oldukça memnun oluyor ve belge aldıktan hemen sonra dokümantasyon işlemlerine başlamayı tercih edebiliyorlar. Bu durum danışmanlık sektörünü hareketlendiren nedenler arasında başı çekiyor.

Tedarikçilerden İstenen Kalite Belgeleri

Kalite belgelerinin tedarikçilerden talep ediliyor olmasının en önemli nedeni; tedarik şirketlerinin işlerini kalite yönetim sistemine entegre ederek uygun ve sürekli aynı kalitede iş teslimi yapabilmeleri yönündeki beklenti neden oluyor.

ISO 9001, 14001 ve 45001 temel seviyedeki tüm şirketlerden sahip olunması beklenen iso belgeleri oluyor. Yakın bir zamanda bunlara ISO 27001 bilgi güvenliği de dahil edilmeye başlandı ve bu daha çok kamu ihale ilanlarında tercih edilmeye dönüldü.

Prestij Amacıyla ISO Kalite Belgelerinin Tercih Edilmesi

ISO kalite belgelerinin tercih edilmesinde bir başka etken https://www.adlbelge.com/ firma bağlantısından görüleceği üzere genellikle son alınma nedeni prestij amacıyla kalite yönetim sisteminin arzu ediliyor olması. Bu tüm belgelendirme firmalarının en çok hoşlandığı türden başvuruları sağlıyor. Hızlı bir dokümantasyon hazırlığı, eğitimler ve son aşamada belgelendirme oluyor.

Prestij Amacıyla ISO Kalite Belgelerinin Tercih Edilmesi

Peki bunlar gerçekten prestij sağlıyor mu? Gerçekte prestij kaybını önlüyor demek daha isabetli olmaktadır. Nedeni ise bu sertifikalara sahip olamamış firma gözüyle bakılmaktan kurtuluyorsunuz.

İşleri Hızlandırmak

Sürekli eğitimler, ISO belgelendirme çalışmalarını hızlandırmak amacındaysanız ve en hızlı şekilde eğitim, danışmanlık ve destek hizmeti alabileceğiniz firmalardan biri Adldestek olacaktır. Böylelikle kolay ulaşılabilir ve anlaşılır bir yönetim sistemi dokümantasyonunu şaşılacak bir hızla oluşturabilirsiniz. Üstelik tamamen sanal bir ortamda ve tüm taşınabilir ve sabit internet erişimi olan cihazlar üzerinden iso eğitimlerinizi alabilirsiniz.

ADLBelge

Yeni Trendler

ISO 13485, Covid-19 pandemisiyle henüz bir yılı biraz aşkın bir süredir talebi artanlardan biri https://www.adlbelge.com/iso-13485-belgesi-nedir-nasil-alinir burada anlatılmakta. Özellikle maske gibi tıbbi ekipman üreticilerinin tercihi olduğundan ve henüz ihale şartnamelerinde, istenip istenmediğine dair bilgileri net göremedik. Resmi kamu kurumları tarafından istendiğine dair bir kanıt göremediysek de istenebilirliği yüksek iso belgelerinden biri olduğunu düşünüyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*