Bayer, Alman Hükümetine 8 milyon klorokin tableti bağışladı

Bayer Alman Hükümetine 8 milyon klorokin tableti bağışladı
Bayer Alman Hükümetine 8 milyon klorokin tableti bağışladı

Bayer, COVID-19 ile mücadele için Alman Federal Hükümetine 8 milyon klorokin tableti bağışladı. Tedarik Çinli üreticiler tarafından sağlandı. İlaç, önümüzdeki birkaç gün içinde sorumlu kurumlara aktarılmış olacak. Şirket, geçtiğimiz birkaç hafta içinde de Çin, İtalya ve ABD gibi korona salgından ağır şekilde etkilenen devletlere de birkaç milyon klorokin tableti bağışlamıştı.

“Bayer AG Başkanı Werner Baumann, “Laboratuvarlarda ve kliniklerde yapılan çeşitli testler, klorokin’in COVID-19 hastalarının tedavisi için uygun olabileceğine dair ilk kanıtları gösterdi. Daha ileri araştırmaların sonuclarıda olumlu gelirse, Avrupa’da yeterli miktarlarda klorokin üretmek ve üretimimizi hızlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Bayer, ilaçları sadece kamu yararı için üretecek ve hükümetlere ücretsiz olarak dağıtacaktır.

Klorokin, reçeteli bir sıtma ilacıdır. Klorokin’in etkinliği halen araştırılmakta olup, COVID-19 hastaları için sadece tıbbi rehberlik altında alınmalıdır. Durumun böyle olduğundan emin olmak için, Bayer bu ilacı sadece devlet kurumlarına ve yapılacak klinik araştırmalar için bağışlmaya karar verdi.

Aktif bileşen klorokin, Bayer tarafından sıtma hastalıklarının profilaksisi* ve tedavisi için 80 yıldan fazla bir süre önce geliştirilmiştir. 2002/2003 yıllarındaki SARS salgını sırasında, klinik öncesi çalışmalar ilacın SARS korona virüslerine karşı başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Çinli bilim adamları o zamandan beri klorokinin antiviral etkisi hakkında daha fazla sistematik araştırma yaptılar ve Şubat 2020’de klorokinin mevcut korona pandemik tetikleyicisi olan SARS-COV-2 virüslerine karşı etkili olabileceği sonucuna vardılar.

*Profilaksi, hastalık tedavisinin aksine hastalık meydana gelmeden hastalığın önlenmesidir.

Bununla birlikte, klorokinin klinik etkinliği doğrulanmamıştır. İlaç şu anda, COVID-19 enfeksiyonlarına karşı etkinlik açısından dünya çapındaki çeşitli çalışmalarda test edilmektedir. Bu çalışmalar arasında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yürütülen “Solidarity” çalışması, Fransız Araştırma Organizasyonu INSERM tarafından yürütülen “Discovery” çalışması ve Oxford Üniversitesi’nden “Recovery” çalışması yer almaktadır.

Bayer, Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından yürütülen COVID-19 Terapötik Hızlandırıcı Girişimi’nin de bir parçasıdır ve buradaki klinik çalışmalarda da yer almaktadır. Bilim insanları önümüzdeki haftalarda yeterli miktarda sonuçlar almayı umuyor. Faydalar bilimsel olarak doğrulanırsa, klorokin dünya üzerindeki birçok hastada kullanılabilir olacak.

Kaynak: https://www.chemlife.com.tr/bayer-alman-hukumetine-8-milyon-klorokin-tableti-bagisladi

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*