Robot Kimyagerler Yeni Molekülleri ve Reaksiyonları Keşfetmemize Yardımcı Oluyor

2c093 robot kimyagerler yeni molekc3bclleri ve reaksiyonlarc4b1 kec59ffetmemize yardc4b1mcc4b1 oluyor
2c093 robot kimyagerler yeni molekc3bclleri ve reaksiyonlarc4b1 kec59ffetmemize yardc4b1mcc4b1 oluyor

Robot Kimyagerler Yeni Molekülleri ve Reaksiyonları Keşfetmemize Yardımcı Oluyor. Kimyasal reaksiyonların keşfi, doğal olarak tahmin edilemez ve zaman alıcı bir süreçtir. Bilgisayar destekli reaksiyon tasarımı gibi yaklaşımlar henüz emekleme aşamasında olsa da, alternatif reaksiyonlar öngörmektedirler. Basit moleküller için bile, yüksek düzey kuantum kimyasal yöntemlere dayanan reaksiyon tahmini karmaşıktır. Makine öğrenimi, veri analizi için güçlü olmasına rağmen, kimyadaki uygulamaları hala geliştirilmektedir.

Nature dergisinde bugün yayınlanan yeni bir makalede, Glasgow Üniversitesi’nden kimyagerler, çok sayıda kimyasal reaksiyonu otomatik olarak araştırabilen, yapay zekaya sahip robotu nasıl eğittiklerini açıklıyorlar.

Bilinen bir veritabanına ve normal organik sentez kurallarına hapsedilmekten ziyade, kimyagerlerin sezgisine dayanan stratejilerden esinlenerek ve yeni molekülleri bulmak için makine öğrenimi algoritmaları tarafından desteklenen dijital-kimyasal veriye dayalı bir yaklaşım kullanmak, yeni reaksiyonlar ve moleküller bulabilmemize yardımcı olabilir.

Ekip, 18 farklı başlangıç ​​kimyasalının kombinasyonu ile 1000 reaksiyonu taramayı başararak sistemin potansiyelini gösterdi. Robot % 80’in üzerinde doğrulukla, yeni reaksiyonlar ve moleküller oluşturmak için başlangıç ​​kimyasallarının kombinasyonlarını tahmin edebildi. Bu reaksiyonları keşfederek, daha önce bilinmeyen yeni moleküllerin ve tepkimelerini keşfettiler.

Çalışma Glasgow Üniversitesi’nden Profesör Leroy (Lee) Cronin ve ekibi tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Profesör Cronin ve ekibi, bu sonucun, kimya dijitalleşmesinin önünü açarak ve otonom kimyasal robotları kullanarak kimyaya yeni yaklaşımlar geliştirmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Profesör Cronin şöyle devam etti, “Bu yaklaşım, kimyasalların sayısallaştırılmasında önemli bir adımdır, yeni ilaçların sentezlerinin keşfine ve değerli uygulamalara sahip molekülleri elde etmemize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kimyasal kullanımı ve atıkların azaltılmasına katkıda bulunarak, kimyaya yeni bir dijital çağa girmesine yardımcı olacaktır”.

Makaleye Ulaşmak İçin : https://www.nature.com/articles/s41586-018-0307-8

Kaynak : phys

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*