Odun Parçaları Yapışkan Malzemelere Dönüyor

69d60 odun parc3a7alarc4b1 yapc4b1c59fkan malzemelere dc3b6nc3bcyor
69d60 odun parc3a7alarc4b1 yapc4b1c59fkan malzemelere dc3b6nc3bcyor

Odun Parçaları Yapışkan Malzemelere Dönüyor. Delaware Üniversitesi bilim insanlarından oluşan bir ekip ağaç ve bitkilerin önemli bir bileşeni olan ligninden yapıştırıcı elde etmek için proses geliştirdi.

Lignin yenilenebilir bir kaynaktır ve ağaçların güçlü olmasını sağlayan bir maddedir. Selüloz ve kağıt üreticileri odunu işlediğinde, lignin geride atık olarak kalır. Ucuz, bol ve sürdürülebilir bir malzeme olan lignin bu bağlamda önemli bir fırsat sunmaktadır.

Lignin ayrıca doğal bir polimerdir, monomerler olarak adlandırılan daha küçük alt birimlerden ve çok büyük moleküllerden oluşan bir malzemedir. Araştırmada yüksek saflıkta ve verimle iki aromatik bileşik, 4-propilsikol ve 4-propilguuaiacol üretmiştir. Bu aromatik bileşiklerin ya akrilat ya da metakrilat grupları ile etkin bir şekilde fonksiyonel hale getirilmesi, özellikle yüksek camsı geçiş sıcaklıklarına ve dayanıklı termal stabiliteye sahip kolayca polimerize edilebilen monomerler elde edilmesini sağlamıştır.

Araştırma ekibinden Thomas H. Epps, “Bu malzemeleri mevcut ticari ve petrol bazlı benzerlerini yapmak için kullandığımız aynı ayırma, saflaştırma, polimerizasyon ve karakterizasyon yöntemlerini kullanarak üretebiliriz. Ek olarak daha iyi özellikler elde edebiliriz ve daha yeşil bir kaynak kullanabiliriz” dedi.

Yapışma ve yapışkanlığı belirlemek için mekanik testler kullanan araştırmacılar, bantlarının Fisherbrand etiketleme bandı ve Scotch Magic Tape ile eşit performans gösterdiklerini buldular.

Epps, “Rekabetçi olmayı bekliyorduk çünkü biliyorduk ki, iyi tanımlanmış polimerler oluşturabilirsek, bunları benzer performansa sahip olacak şekilde tasarlayabiliriz. Biraz şaşırtıcı ve ilginç bulduğumuz şeyin, malzemelerin performanslarını artırmak için ticari materyallerde kullanılan herhangi bir ek formülasyon veya diğer katkı maddeleri olmaksızın Scotch bant ve Fisherbrand bantlarına benzer performans vermesidir” dedi.

Araştırma ekibi, kavak ağacından elde edilen lignini kullanmış, ancak diğer odunların ve bitkilerin potansiyelini de araştırmayı planlamaktadırlar. Devamında ise bantlar uygulama alanları araştırılacaktır.

Ekip ayrıca süreçlerini daha da geliştirmeyi ve böylelikle ligninin daha fazla parçalanmasını ve süreçlerini optimize etmelerini amaçlamaktadır. Yeni materyallerinin özelliklerini karakterize etmek için ek test yapmayı planlıyorlar.

Makaleye ulaşmak için :https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscentsci.8b00140

Kaynak : Phys

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*