Pamukkale Üniversitesi Akademisyenleri, Histolojik İncelemelerde Doku Saydamlaştırma İşleminde Kullanılan CORES Cihazını Bilim Dünyasına Kazandırıyor

3a07b pamukkale c39cniversitesi akademisyenleri histolojik c4b0ncelemelerde doku saydamlac59ftc4b1rma c4b0c59fleminde kullanc4b1lan cores cihazc4b1nc4b1 bilim dc3bcnyasc4b1na kazandc4b1r
3a07b pamukkale c39cniversitesi akademisyenleri histolojik c4b0ncelemelerde doku saydamlac59ftc4b1rma c4b0c59fleminde kullanc4b1lan cores cihazc4b1nc4b1 bilim dc3bcnyasc4b1na kazandc4b1r

Pamukkale Üniversitesi Akademisyenleri, Histolojik İncelemelerde Doku Saydamlaştırma İşleminde Kullanılan CORES Cihazını Bilim Dünyasına Kazandırıyor. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Adıgüzel; çalışma arkadaşları Prof. Dr. Erdinç Şahin Çonkur ve Arş. Gör. Ayşegül Güngör Aydın ile geliştirdikleri ve patent işlemlerini başlatmış oldukları, histolojik incelemelerde doku saydamlaştırma işleminde kullanılan CORES cihazını bilim dünyasına kazandıracaklarının müjdesini verdi.

PAÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Adıgüzel “Histolojik çalışmalar çeşitli organlardan doku kesitleri alınarak bu örneklerin histo – patolojik yönden değerlendirilmesini kapsar. Organlardan alınan doku örnekleri histoloji laboratuvarlarında bir dizi işlem neticesinde incelenecek hale gelir. Doku örneği bu işlemlerden geçmeden özellikle de beyin dokusu, doğrudan mikroskop altında incelenemez. İnceleme öncesi yapılan işlemlerden biri de doku saydamlaştırmadır. Saydamlaştırma işlemi dünyada bilinen bir yöntemdir. Geliştirdiğimiz cihazla doku örneği inceleme prosesinde sürecin hızlanması sağlanmaktadır. Patent başvurusunu yaptığımız ve TÜBİTAK destekli ürettiğimiz “CORES” cihazı, beyin araştırmaları başta olmak üzere tıp alanında önümüzdeki yıllarda yapılacak olan çalışmalara büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Cihazla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Adıgüzel “Dokuları lazer ışını kullanan yeni nesil mikroskoplar altında inceleyebilmek için, hücrelerin özelliğini kaybetmeden saydamlaştırma işlemini gerçekleştirmek gerekir. Cihazı geliştirmeden önce bu işlemi gerçekleştirmek zahmetli, pahalı ve çok uzun bir süreç gerektiriyordu. Geliştirdiğimiz kompakt yapıdaki cihazla çok uzun süreler beklemeden, hücre bütünlüğünü de koruyarak, doku saydamlaştırma işlemini başarıyla gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“TÜBİTAK Destekledi”

Prof. Dr. Adıgüzel, geliştirdikleri proje ile TÜBİTAK’tan 250 bin lira maddi destek aldıklarını belirterek “Asistanım Arş. Gör. Ayşegül Güngör Aydın’ın doktora teziyle ilgili çalışmalar yaptığımız sırada cihazı üretme fikrini geliştirdik. Bir yöntem üzerinde çalışırken cihazı tasarlama süreci içerisine de girmiş olduk. Cihazın proses aşamalarında, PAÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Şahin Çonkur cihazın tüm donanım ve yazılımlarının çalıştırılmasını sağladı; PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ak ise bu projenin kimyasalları ile ilgili bölümde destek oldu. Mimar-Endüstriyel Ürün Tasarımcısı Gökçen Köseli proje ekibinde yer almamasına rağmen hem cihazın dış tasarımında hem de üretilmesinde destek olup emek harcayarak ortaya kompakt bir cihaz koymamızı sağladı. Nihayetinde her biri farklı alandan olan çalışma ekibimiz cihazın prototipini üretti ve laboratuvarımızda kullanmaya başladık. “ dedi.

“Nörobilim Alanına Bir Altyapı ve Temel Oluşturduk”

Beyin ve Sinir Sistemi hastalıklarının toplumda görülme sıklığının giderek arttığını belirten Prof. Dr. Esat Adıgüzel “Bu hastalıklarla ilgili araştırmaların yapılabilmesi için ileri analiz ve görüntüleme cihazlarına ihtiyaç var. Biz ürettiğimiz cihazla, ileri nesil mikroskoplarda incelenecek dokunun hazırlık aşamasıyla ilgili önemli bir engeli bertaraf ettik. Şu anda ürettiğimiz cihazla birlikte 4 adet prototipe sahibiz. Beyin araştırmaları yapan tüm merkezlerde olması gereken bir cihaz. Ülkemizde araştırma ve geliştirmeyi daha ileriye götürmek istiyorsak, bu gibi teknoloji üretme kısmının pahalı olan bölümlerini üniversitelerde üretmeliyiz. Ürettiğimiz cihazın tanıtımı için Arş. Gör. Ayşegül Güngör Aydın ile birlikte kurslar düzenledik. Bu kurslarda hem dokunun mikroskop incelemesi öncesi histolojik hazırlık sürecinde clarity-şeffaflaştırma işlemi hem de bu işlem için cihazımızın kullanımı hakkında katılımcıları bilgilendirdik. Bu vesileyle üniversitemiz aynı zamanda bir eğitim merkezi haline geldi, ayrıca bu durum üniversitemizin sitasyonunu da artırma potansiyeli taşımaktadır. Cihazın üretimiyle birlikte asıl hedefimiz, beyin araştırmaları-nörobilim alanında alt yapı ve temel oluşturarak üniversitemizde beyin araştırma merkezi kurmaktır. Üretilen cihazın beyin araştırmaları başta olmak üzere tıp alanında önümüzdeki yıllarda yapılacak çalışmalara büyük katkısı olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak : Pamukkale Üni.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*