Çin, Görünmezlik Özelliğine Sahip Metamalzeme Yarattığını İddia Ediyor

8d4ce in gc3b6rc3bcnmezlik c396zellic49fine sahip metamalzeme yarattc4b1c49fc4b1nc4b1 c4b0ddia ediyor
8d4ce in gc3b6rc3bcnmezlik c396zellic49fine sahip metamalzeme yarattc4b1c49fc4b1nc4b1 c4b0ddia ediyor

Çin, Görünmezlik Özelliğine Sahip Metamalzeme Yarattığını İddia Ediyor. Devlet televizyonuna göre Çin, daha önce imkansız olanı gerçekleştirebilecek son teknoloji ‘metamalzemeler’ üretmek için bir montaj hattı inşa etti.

Shenzhen’de bir laboratuarda bulunan montaj hattının, nesneleri görünmez hale de getirebilen farklı materyaller üretebildiği söyleniyor ve geçen hafta Devlet televizyonunda bu görüntüler yayınlandı.

Nesnelere görünmezlik özelliği kazandıran ‘metamalzeme’nin ne için kullanılacağını açıklamamış olsa da, muhtemelen ülkenin savaş uçaklarında, özellikle de J-20’lerde kullanılacak.

Çin’in ‘süper materyaller’ olarak adlandırdığı şey, genellikle geleneksel malzemelerle ulaşılamaz özelliklere sahip olabilecek, iyi işlenmiş yüzeylerin yeni bir sınıfı olan metamalzemeler olarak bilinir.

Bazı metamalzemeler, görünür ışık gibi kızılötesi radyasyonu bükebilir, bu da görünmezlik özelliği oluşturmak için kullanılabilecekleri anlamına gelir.

Çin devlet televizyonuna göre, Çinli bilim adamları bu tür görünmezlik malzemelerini toplu halde yapmayı başardı.

Video’da 80 cm uzunluğunda ve 60 cm genişliğindeki her parçanın bronzla kaplandığı görünmekte ve Çin ‘süper malzemesi’ için bunu temel malzeme olarak kullanmakta.

Işığa maruz kaldığında yaklaşık 20.000 desen gösterebilen özel bir film tabakası bu temel malzemeye eklenecektir. 0,2 milimetrekare kadar küçük olan desenlerin, insan gözüne görünmeyen binlerce mikro yapı içermektedir. Bu mikro yapılar, metamalzemelerin özelliklerini kontrol etmek için kullanılır.

Yorumcular bu metamazlemelerin askeri amaçlar için kullanılacağını öne sürüyor. Ayrıca, jetin baş mühendisi Yang Wei de laboratuvarın akademik kurulunda bir üye olduğu için görünmezlik malzemesinin J-20 savaş jetleri üzerinde kullanılabileceğini ispatlamakta.

Kaynak : dailymail

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*