Tavuk Atıkları ve Yabani Otların Ortak Kullanımı, Yeni Biyoyakıt Üretim Tekniği Olabilir

Tavuk Atıkları ve Yabani Otların Ortak Kullanımı, Yeni Biyoyakıt Üretim Tekniği Olabilir. Tavuk dünyadaki en sevilen ve ucuz et kaynağı. Ancak tavuk atıkları, toprakları ve suyu kirletebilecek çok miktarda israfa neden olur. Bunun önüne geçebilmek için geliştirilen yeni bir strateji onu biyoyakıt haline getirmek. Bunu sağlayabilmek için bilim adamları tavuk atıklarını Afrika’daki tarımı etkileyen istilacı bir yabancı ot tohumuyla karıştırmak için bir yol buldular. Yaklaşımlarını ACS’nin Enerji ve Yakıtları dergisinde yayınlandı.

Tavuk atıkları bazen gübre haline getirilir, ancak sanayileşmiş tavuk yetiştiriciliğinde gelişen yeni eğilimler, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, atık yönetiminde ve çevresel etkilerde olumsuz artışa neden oluyor.

Gübreler, hormonlar, antibiyotikler ve ağır metaller içerebilir, bunlar toprağa ve yüzey sularına bulaşabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmek için bilim adamları atığın yakıta dönüştürülmesi için yeni yollar üzerinde çalışıyorlar. Ancak tek başına, kanatlı atıkları biyogaza iyi dönüşmez, bu yüzden anahtar olarak otlar gibi bitki materyalleri ile gübreler karıştırılır. Samuel O. Dahunsi, Solomon U. Oranusi ve meslektaşları, Afrika kıtasındaki tarımsal üretimi tehdit eden büyük bir ot haline gelmiş olan Tithonia diversifolia’yı (Meksika ayçiçeği) tavuk atıklarını ile birleştirebileceklerini görmek istediler.

Araştırmacılar, tavuk pisliklerini ön işleme koymak için bir süreç geliştirdiler ve anaerobik mikroplar atıkları ve Meksika ayçiçeğini birlikte sindirdi. Sekiz kilogram kümes hayvanları atığı ve ayçiçeği 3 kg’dan fazla biyogaz üretti. ( reaksiyonu tetiklemek için yeterli miktarda yakıt ve bir jeneratörün çalıştırılması gibi diğer kullanımlar için bir miktar ). Ayrıca araştırmacılar, bu işlemdeki kalıntı katıların suni gübre veya toprağın havalandırılması için kullanılabileceğini belirtti.

Araştırma ekibi, Landmark Üniversitesi’nden (Nijerya) fon alıyorlar.

Kaynak : ACS

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*