Ciltteki Yara İzlerini Azaltmanın Yeni Bir Yolu Midyeler Olabilir

Ciltteki Yara İzlerini Azaltmanın Yeni Bir Yolu Midyeler Olabilir. Güney Kore’deki Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki bir araştırmacı ekibi, yaralanma nedeniyle ciltte oluşan yara izlerini azaltmak için tasarlanmış yeni bir cilt uygulaması geliştirdi. Biomaterials dergisinde yayınlanan makalesinde grup, oluşturduğu yapışkan benzeri maddeyi ve sıçanlar üzerinde ne kadar iyi çalıştığını anlatıyor.

Kazalar ya da cerrahi işlemler sonrasında meydana gelen izler, hem çirkin hem de rahatsız edici olabilir ve bu nedenle bilim insanları bunun olmasını önlemenin yollarını arıyorlar. Yara izini azaltmak için etkili olan madde, cildin doğal olarak ürettiği bir protein olan decorindir. Ancak şimdiye kadar laboratuarda sentezlenmesi zordu ve bu nedenle yaygın olarak kullanılmıyordu. Bu yeni araştırmada, araştırmacılar, decorin’in daha basit bir versiyonunu hazırlamanın bir yolunu buldular ve yaralı cildindeki boşlukları doldurabilecek tutkal benzeri bir materyal yapmak için diğer bileşenlerle birleştirdiler.

Tutkal benzeri malzeme, decorin‘in basitleştirilmiş versiyonunu kollajene bağlanan bir molekülle karıştırarak ve ardından midye tarafından salgılanan bir maddeyle karıştırarak elde edildi.

Sonuç, doğrudan bir yaraya uygulanabilecek tutkal benzeri bir materyaldi.

Araştırmacılar, yapışkanlarını, birkaç test sıçanının derisini keserek ve daha sonra etkilenen bölgeye uygulayarak test ettiler. Sonra, bunlar açık plastik bir filmle kapladılar. Karşılaştırma için, aynı şeyi başka bir sıçan grubuyla yaptılar, yaralarını aynı plastikle yapışkan olmadan kapadılar. Daha sonra yaraların resimlerini çektiler ve iki grup arasındaki sonuçları karşılaştırdılar. Tutkal uygulanan sıçanların yaralarının % 99‘u 11. güne kadar kapandı, ancak tedavi edilmeyen sıçanların yaralarının sadece % 78’i kapanabildi. 28. günün sonunda, her iki sıçan grubundaki yaralar iyileşti, ancak tedavi edilen sıçanlarda, tedavi edilmeyen sıçanlara göre daha az yara izi vardı.

Araştırmacılar, sıçan derisinin insan derisinden farklı olduğunu, bu nedenle insanlarda ne kadar iyi çalışabileceğini henüz net olarak ortaya koyamadıklarını belirtiyor. Yapışkanlığını domuzlara test etmeyi planladıklarını ve bunların insanların cildine daha çok benzediklerini söylediler.

Kaynak : phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*