Mayınların Temizliği İçin Bakterilerden Faydalanılabilir

41428 mayc4b1nlarc4b1n temizlic49fi c4b0c3a7in bakterilerden faydalanc4b1labilir
41428 mayc4b1nlarc4b1n temizlic49fi c4b0c3a7in bakterilerden faydalanc4b1labilir

Mayınların Temizliği İçin Bakterilerden Faydalanılabilir. Gömülü olan mayınları ve patlamamış mühimmatın tespiti için güvenli ve verimli teknolojilere duyulan ihtiyaç, insani açıdan büyük oranda küresel boyutta olan bir konudur.

Mayın tarlalarını temizlemedeki en büyük teknik zorluk mayınları tespit etmektir.

Günümüzde kullanılan teknolojiler, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılanlardan çok farklı değildir. Tespit ekiplerinin mayın tarlalarına fiziksel olarak girerek yaşamlarını riske atmasını gerektirir. Açıkçası, gömülü mayınların ve patlamamış mühimmatın uzaktan algılanabilmesi için etkin bir çözüm için büyük bir ihtiyaç vardır.

Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar, şimdi bu ihtiyaca potansiyel cevap verdiklerini bildiriyorlar. Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan makalelerinde, gömülü mayınların ve patlamamış mühimmatın konumunu uzaktan haritalamak için lazerlerle bakterileri birleştiren yeni ve işlevsel bir sistem sunuyorlar.

Sistem, tüm kara mayınlarının az miktarda patlayıcı buharı sızdırdığı gözlemine dayanmaktadır, bu patlayıcı buharları toprak üzerinde birikir ve varlıkları tespit edilebilir.

Araştırmacılar moleküler olarak bu buharlar ile temasa girdiklerinde floresan sinyali veren canlı bakteri ürettiler. Bu sinyal uzak bir konumdan kaydedilebilir ve nicelenebilir.

Bakteriler, gerçek antipersonel mayınların gömüldüğü bir test alanının yüzeyine dağılmış küçük polimerik boncuklar halinde kapsüllendi. Lazer tabanlı bir tarama sistemi kullanarak test sahası uzaktan tarandı ve gömülü kara mayınlarının yeri tespit edildi. Bu, fonksiyonel bir kara mayını tespit sisteminin ilk gösterimi gibi görünüyor.

İbrani Üniversitesi Alexander Silberman Yaşam Bilimleri Enstitüsünden Prof. Shimshon Belkin “Alan verilerimiz, mühendislik biyo-sensörlerinin kara mayın tespit sisteminde yararlı olabileceğini göstermektedir. Bunun mümkün olabilmesi için sensör bakterilerinin hassasiyetini ve stabilitesini arttırmak gibi birkaç zorluğun üstesinden gelinmesi gerekir. Ayrıca geniş alanları kapsayacak şekilde tarama hızlarını arttırmak ve tarama aparatını daha kompakt yaparak hafif bir insansız uçağın veya dronun üstünde kullanılabilmesi için çalışmalara ‘da devam ediyoruz. ” diyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*