Alkolsüz İçeceklerden Enerji Üretebileceğimiz Günler Yakın Olabilir

07d2d alkolsc3bcz c4b0c3a7eceklerden enerji c39cretebilecec49fimiz gc3bcnler yakc4b1n olabilir
07d2d alkolsc3bcz c4b0c3a7eceklerden enerji c39cretebilecec49fimiz gc3bcnler yakc4b1n olabilir

Alkolsüz İçeceklerden Enerji Üretebileceğimiz Günler Yakın Olabilir. Çin’deki araştırmacılar, eski Japon kağıt katlama sanatını, alkolsüz içeceklerden enerji üretecek bir minyatür biyoyakıt hücresine entegre etmenin bir yolunu buldu.

Biyoyakıt hücreleri, değerli metaller yerine, yakıtlarını oksitlemek için katalizör olarak enzimler kullanırlar. Minyatür sürümler taşınabilir ve yüksek verimlilikte oldukları için araştırmacıların ilgi alanları buraya doğru kayıyor. İmplantlar, elektronik kontak lensleri  için veya terden enerjiyi toplamak için güç sağlayabilirler. Bununla birlikte, bu küçük biyoyakıt hücrelerinin tasarlanması, karmaşık montaj ve yüksek maliyetler nedeniyle zordur.

Changchun Uygulamalı Kimya Enstitüsünden Shaojun Dong önderliğinde bir grup araştırmacı, manganez oksit esaslı bir katot ve enzimatik bir anot içeren biyoyakıt hücresini düz filtre kağıdı ile origami tarzı bir cihaz haline getirdi.

Dong, “Biyoyakıt hücresi, elektrik enerjisini glikozun kimyasal enerjisinden elde edebiliyor” dedi.

Origami tarzı biyoyakıt hücreleri basitçe elle birleştirilir ve ucuz hammaddeler kullanılır. ABD’li Utah Üniversitesi’nde biyoelekrokataliz araştırmacısı Shelley Minteer, “Bir çok araştırmacı ucuz ve tek kullanımlık biyoyakıt hücreleri için kağıt tabanlı bir strateji kullandı ancak bunlar çoğunlukla katotla sınırlı” diyor. Ancak Dong’in çalışmasında manganez içeren katot, oksijen olmadan cihazın işlev görmesine olanak tanır ve klasik biyolojik yakıt hücrelerinin dezavantajlarının üstesinden gelen soy metalleri gerektirmez.

Dong çalışmasını Coca-Cola üzerinde denedi, ‘Alkolsüz içeceklerde glikoz konsantrasyonu, daha fazla seyreltmeye ihtiyaç duyulmaksızın biyoyakıt hücreleri için uygundur’. Yakıt hücresi doğrudan Coca-Cola ve diğer alkolsüz içeceklerden enerji üretebildi.

Université Grenoble Alpes, Fransa’da bir Nanobiyoteknoloji Profesörü olan Donald Martin “Her ne kadar bu tür hücrelerin büyük ölçekli gelişimini görmeden önce gidilmesi gereken uzun bir yol olsa da, biyosensör ve biyoyakıt hücreleri için origami tabanlı cihazlar, düşük maliyetli ve sürdürülebilir enerji üretimi büyük potansiyeli vaad ediyor” diyor.

Kaynak : chemistryworld

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*