Çin’de Yapılacak Yeni Nesil Sinkrotron Radyasyon Tesisi, Dünyanın En Parlak X Işınlarını Üretecek

127f8 inde yapc4b1lacak yeni nesil sinkrotron radyasyon tesisi dc3bcnyanc4b1n en parlak x ic59fc4b1nlarc4b1nc4b1 c39cretecek
127f8 inde yapc4b1lacak yeni nesil sinkrotron radyasyon tesisi dc3bcnyanc4b1n en parlak x ic59fc4b1nlarc4b1nc4b1 c39cretecek

Çin’de Yapılacak Yeni Nesil Sinkrotron Radyasyon Tesisi, Dünyanın En Parlak X Işınlarını Üretecek. İnşası 6 yıl sürecek proje için 698,4 milyon dolar harcanacak.

Çin, dünyanın en büyük ışın kaynağı olacak yeni nesil bir sinkrotron radyasyon tesisi kurmayı planlıyor.
China Daily’nin haberine göre, başkent Pekin’de yapılacak dünyanın en büyük “X ışını” tesisinin inşasına gelecek yıl başlanmasıve 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Çin Bilimler Akademisinden araştırma görevlisi Dong Yühui, proje için 4,8 milyar yüen (698,4 milyon dolar) bütçe ayrıldığını söyledi.

“Beijing Light Source” adı verilecek tesis, ülkenin ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak standartlarda havacılık ve uzay malzemelerinin üretimine destek sağlayacak. Yüksek çözünürlükte cisim incelemesinde de kullanılması planlanan tesis, dünyanın en parlak X ışınlarını üretecek.

Yeni nesil radyasyon tesisi tamamlandığında, dünyanın en güçlü X ışınlarını üreten İsveç’teki MAX-5’ten 10 kat, ABD’deki NSLS-2’den de 70 kat daha parlak ışın sağlayabilecek.

Pekin’de birinci nesil, Anhui eyaletinde ikinci nesil ve Şanghay şehrinde üçüncü nesil olmak üzere ülkede üç adet sinkrotron radyasyon tesisi bulunuyor.

Dünya genelinde çeşitli bilimsel araştırma kollarında hizmet sağlayan 50’den fazla X ışını tesisi bulunuyor. Işın kaynakları, özellikle tıp alanında tümör ve hücresel hastalıkların araştırılmasına önemli katkılar sunuyor.

Kaynak : NTV

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*