Bakteriler Kimyasal Turing Testini Geçti, Yapay ve Gerçek Hücreler Kendi Aralarında Konuşuyor

d222c birlec59fmic59f milletler antibiyotiklere direnc3a7li bakterilere karc59fc4b1 harekete gec3a7ti
d222c birlec59fmic59f milletler antibiyotiklere direnc3a7li bakterilere karc59fc4b1 harekete gec3a7ti

Bakteriler Kimyasal Turing Testini Geçti, Yapay ve Gerçek Hücreler Kendi Aralarında Konuşuyor. Klasik Turing testi, bir makinenin insan davranışını ve zekasını taklit etme yeteneğini değerlendirir. Geçmek için, bir bilgisayar, genellikle soruları ve cevapları kullanarak test ediciyi insan olduğunu düşünerek kandırmalıdır. Fakat tek hücreli organizmalar sözlerle iletişim kuramazlar. ACS Central Science‘da bu hafta, araştırmacılar, bazı yapay hücrelerin canlı bakteri hücreleri ile kimyasal olarak “konuşmak” yoluyla temel bir laboratuvar Turing testini geçebildiğini ispatladılar.

Sheref S. Mansy ve arkadaşları, suni yaşamın gerçek hücrelerle kesintisiz bir şekilde etkileşime girme yeteneğine sahip olması gerektiğini ve bunun bir bilgisayar yapay zekasının değerlendirildiği şekilde değerlendirilebileceğini önermişti. Fikirlerini göstermek için, araştırmacılar, bakterilerin yaydığı kimyasal maddeleri “dinleyen” nano ölçekli lipid damarları inşa ettiler. Suni hücreler, doğal hücreleri “parlak” yapan genleri uyararak duyduklarını gösterdiler.

Bu yapay hücreler, V. fischeri, E. coli ve P. aeruginosa da dahil olmak üzere çeşitli bakteri türleriyle iletişim kurabilirler. Yazarlar daha fazla araştırma yapılmasının gerektiğini belirtiyor, çünkü bu türlerden yalnızca bir tanesi yapay hücrelerin bakterilerden gelen molekülleri algılayıp, gönderilen kimyasal sinyali algılayabileceği tam bir dinleme ve konuşma döngüsüne giriyor, diyor.

Kaynak : sciencedaily

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*