Su Geçirmeyen Yeni Tür Malzeme Geliştirildi

c2c1f su yalc4b1tc4b1mc4b1 c4b0c3a7in yeni tc3bcr malzeme gelic59ftirildi
c2c1f su yalc4b1tc4b1mc4b1 c4b0c3a7in yeni tc3bcr malzeme gelic59ftirildi

Su Geçirmeyen Yeni Tür Malzeme Geliştirildi. Australian National University (ANU) den, bilim adamları suyu geri iten olağanüstü yeni yeteneği olan ile yeni bir malzeme geliştirdi. Yeni koruyucu kaplama, uçaklarda buzlanmayı önlemek, korozyona uğramayan tekne gövdeleri yapmak ve su geçirmez cep telefonları için kullanılabilir.

ANU Mühendislik Araştırma Okulu Nanoteknoloji Araştırma Laboratuvarı’ndan Doktora öğrencisi William Wong “Sıcak bir barbekü üzerinde su kayarak ve dışa doğru hareket eder ve nanopartiküller bir tabaka oluşur, bizim sıkış noktamız bu oldu”.

Ekip, biri sert diğeri esnek iki plastik polimeri birleştirerek önceki malzemelere göre çok daha sağlam kaplama yarattı. Bu farklı malzemelerden yapılmış iç içe geçmiş iki balıkçı ağları gibidir. Bu su geçirmez ve süperhidrofobik kaplama şeffaftır ve ultraviyole ışınlarına son derece dayanıklıdır.

Ekip bu malzemenin uygulanması ve kullanılması için 2 farklı yol geliştirdi, birincisinde malzemenin nanopartikül bileşenlerini üretmek için bir alev kullanılır. İkincisi ise düşük sıcaklıktaki uygulamalarda iki bileşenli çözülmüş püskürtülebilir form kullanır.

Ekip yakın gelecek bu malzemelerin bir çok farklı uygulama alanları olacağını ve geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor.

Kaynak : phys

GENEL

Dijital Pazarlama

Bu makalemizde dijital pazarlama hakkında bilgiler paylaşacağız. Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar? Dijital pazarlama neden önemlidir? Dijital pazarlama ajansı nedir? Dijital […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*