Dünya’nın İlk Hidrojenle Çalışan Treni ‘Coradia iLint’ Almanya’da Raylara İniyor

d3665 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk hidrojenle c387alc4b1c59fan treni coradia ilint almanyada raylara c4b0niyor
d3665 dc3bcnyanc4b1n c4b0lk hidrojenle c387alc4b1c59fan treni coradia ilint almanyada raylara c4b0niyor

Dünya’nın İlk Hidrojenle Çalışan Treni ‘Coradia iLint’ Almanya’da Raylara İniyor. Dünyanın ilk hidrojen enerjili yolcu treni ‘Coradia iLint’ gelecek yıldan itibaren Almanya’da raylarda olacak. Tren Fransız taşımacılık şirketi Alstom tarafından bu hafta tanıtıldı. Tren Berlin InnoTrans fuarında geçen hafta ilk kez kamuoyuna sunuldu.

Coradia iLint tren hakkında en iyi söylenecek şey, sadece dizel trenler Almanya’da 4.000 adet filoya sahip, Hidrojen yakıtlı trenler sayesinde sıfır emisyonlu alternatif taşıma sistemleri olacak, atmosfere sadece içinde aşırı buhar ve yoğunlaşmış su salacak olmalarıdır. Trenin çatısında yer alan hidrojen yakıt tankı, yakıt hücrelerinin elektrik üretmesi için gerekli enerjiyi sağlıyor. Alstom hidrojen yakıtlı trenlerin Avrupa’daki pek çok dizel yakıtlı trenlerin yerini almasını dilediklerini söyledi. Pek çok ülkede elektrikli sisteme geçme projeleri başlatılmışsa da hala bir çok dizel yakıtlı tren Avrupa ülkelerinde kullanılıyor.

Alstom yeni treni, bu hafta Berlin’de gerçekleştirilen ticaret fuarı InnoTrans‘ta tanıttı. 2017’nin sonundan itibaren tren Buxtehude-Bremervörde-Bremerhaven-Cuxhaven güzergahında Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde hizmet verecek. Aşağı Saksonya yerel yönetimi, bu trenlerden 14 adet sipariş etti. Alman Federal Demiryolu Yönetimi tarafından gerçekleştirilecek deneme ve onay çalışmaları, 2016 sonbaharında başlayıp 2017’nin sonuna doğru tamamlanacak.

300 yolcu taşıyabilen bu trenin ulaşabildiği maksimum hız saatte 140 km. Coradia iLint ayrıca 600 ila 800 kilometre yol gidebiliyor.

Kaynak : sciencealert & dunyahalleri

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*