Araştırmacılar Yeni Tür Mıknatıs Üretmenin Yollarını Buldular

Araştırmacılar Yeni Tür Mıknatıs Üretmenin Yollarını Buldular. Japonya’daki Tohoku Üniversitesi’nden araştırmacılar tamamen nadir toprak elementlerinden bağımsız yüksek kaliteli mıknatıs üretmeyi başardılar. Nadir toprak elementleri olarak [Sm (samaryum), Nd (Neodim), Dy (disprosyum vb)] kullanılır.Mıknatıslar, ferromanyetik yani bağıl manyetiklik geçirgenlikleri 1 den büyük olan maddelere etki etmektedirler. 25°C de demir, nikel ve kobalt ferromanyetiktir. Demir (Fe), nikel (Ni) ve kobalt (Co) elementleri ile alaşım yapıldığı takdirde çoğu zaman ferromanyetizma özelliklerini korurlar. Demir, kobalt, nikel oda ısısında ferromanyetik özelliğe sahiptir. Sabit mıknatıslar, mıknatıs taşı gibi doğada mıknatıslanmış halde bulunan maddeler olabileceği gibi, Alnico, NdFeB, Sm-Co,Sm-Fe mıknatıslar gibi yapay olarak hazırlanmış alaşımlar da olabilir. Doğal göktaşları ile oluşan sert manyetik faz önemli ölçüde azaltılmış bir sürede elde edildi. (milyarlarca yıl maksimum on güne düşürüldü).

Bu mıknatısların doğduğu yer Japonya olmasına rağmen, nadir toprak elementleri ithalatı için düzenlemeler çok siyasi hale gelmiştir. Günümüzde elektrikli makineler / cihazlar, yeni nesil enerji tasarruflu teknolojilerin üretiminde endüstriyel üstünlük ve rekabet gücünü korumak daha zor hale gelmektedir. BU nedenle nadir toprak elementlerinden bağımsız derece işlevsel mıknatısların üretimi için yeni ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi Japonya’da ve tüm dünyada en önemli ve acil meseleler arasında bulunmakta.

1960’lı yıllarda mıknatıslar yaygın olarak doğal meteorlardan el edildi. Ancak bu süreçlerin gelişimi milyarlarca yıl sürdü. Doğal Mıknatıslanma için dünyanın gelişim sürecindeki koşullar günümüzde artık yok ve bu sürecin yapay olarak yapılması imkansızdı,ancak işler şimdi değişiyor.

Makino araştırma grubu, amorf halde kristallenmeyi, düşük sıcaklıklarda yüksek atomik yayılmadan faydalanarak mıknatıs üreten başardılar. Bu süreç ile oluşumun milyarlarca yıllık serüveni bir kaç güne düşebilecek.

Araştırmacılar Yeni Tür Mıknatıs Üretmenin Yollarını Buldular

 

Kaynak : sciencedaily

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*