Hidrojen Yakıt Hücrelerini Daha Verimli Getirecek Yeni Bir Yöntem Bulundu

Hidrojen Yakıt Hücrelerini Daha Verimli Getirecek Yeni Bir Yöntem Bulundu. Rüzgar ve güneş enerjisindeki büyüme ve elektrikli araçların artan popülaritesi ile dünyada hidrojen yakıt hücrelerini ve ekonomisi unutuldu. Ama dünya çapında araştırma laboratuarlarında ilerleme devam ediyor, bilim insanlarının Journal of the American Chemical Society dergisine gönderdiği yeni araştırmada bu konu anlatıldı.

Gelişmekte olan Hidrojen yakın hücrelerinde şimdiye kadar en büyük sorun depolama olmuştu. Hidrojenin ani patlayıcı özelliğinden dolayı onugüvenli bir şekilde tutmak için pahalı yöntemler gerekiyor. Ancak son zamanlarda, bilim adamları, formik asit’in, hidrojen depolamak için iyi bir aday olduğunu gösterdiler. Formik asit, HCOOH, tek karbonlu karboksilik asittir, kararlı bir yapısı vardır ve ucuzdur.

Ancak formik asitteki hidrojen atomundan elektrik üretmek ve atomun ayrılması için bir takım kimyasal işlemler gerekiyor. Qiang Xu ve arkadaşları şimdi buna çözüm arıyorlar.

Paladyum bazlı nano-malzeme buna çözüm olabilecek gibi görünüyor. Bu basit yöntemde formik asitten hidrojen ve karbon dioksitîn kolayca ayrılabilmesi sağlanıyor. Bun işlemde karbon monoksit kirlenmesi olmadan, karbon dioksit ve hidrojeni ürettiği bulundu.

Hidrojen Yakıt Hücrelerini Daha Verimli Getirecek Yeni Bir Yöntem Bulundu

 

Kaynak : American Chemical Society

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*