27. Ulusal Kimya Kongresi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Başladı

27. Ulusal Kimya Kongresi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 23-28 Ağustos 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 27. Ulusal Kimya Kongresi başladı.

ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilen kongrenin açılış töreninde, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Baysal, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ay, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Dilgin, Türkiye Kimya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros Akkurt, akademisyenler ve kongre katılımcıları yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan tören, ÇOMÜ’yü tanıtan kısa filmin izlenmesinin ardından Mustafa Esen’in seslendirdiği türkülerle devam etti.

Açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ay, “Çanakkale Savaşlarının 100. yılında 27. Kimya Kongresi’ni düzenliyoruz. Disiplinlerarası çalışmaların öne çıktığı kongrede ortak projeler üretebilmek amacıyla farklı alanlardan 8 farklı oturum düzenlenecek” dedi.

Türkiye Kimya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros Akkurt ise yaptığı konuşmada kimya derneğinin kuruluş süreci ve yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Dilgin, Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı anısına Ulusal Kimya Kongresi’nin 27.’sini düzenlemenin onurunu yaşadıklarını belirterek Prof. Dr. Eyüp Özdemir’in bu kongrenin Çanakkale’de düzenlenmesini çok istediğini ancak elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrıldığını vurgulayarak Prof. Dr. Eyüp Özdemir’e Allahtan rahmet diledi. Kongre düzenlemenin çok heyecanlı ve zahmetli bir süreç olduğunu ifade eden Dilgin, ÇOMÜ Rektörlüğüne ve FEF Dekanlığına teşekkür ederek Kimya bölümü hakkında bilgi verdi.

Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) Dekanı Prof. Dr. Hüsnü Baysal, FEF’de alanında uzman olan kimyacıların bulunmasından dolayı gurur duyduğunu belirterek kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Erdem ise konuşmasında; ‘’27. Uluslararası Kimya Kongresi’nin burada olmasının çok önemli bir nedeni var; Çanakkale’nin Zaferi’nin 100. Yılı. Dünyanın dört bir yanından onbinlerce insan Çanakkale’ye gelerek, düşmana Çanakkale geçilmez mesajı verdiler. Bu savaş sonunda onbinlerce insan, genç, öğrenci ve bilim insanı yitirdik. Bu kayıp Kurtuluş Savaşı’ndan sonra filizlenecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin hızla gelişmesini durağanlaştıran bir kayıp oldu. Ancak 100 yıl sonraya baktığımızda Türkiye’de çok önemli gelişmeler olduğunu görmekteyiz” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Erdem, üniversitemizin bilimsel araştırmalarda Kimya Bölümünün birçok başarısına şahit olduklarını da belirterek emeği geçenleri tebrik etti. Temel bir bilim alanında böyle ulusal düzeyde büyük bir kongreye ÇOMÜ olarak ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Ankara Üniversitesi’nden Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Erdik tarafından açılış sunumu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Yaylı tarafından da TÜBİTAK Destek Programları tanıtımı gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ender Erdik ve Prof. Dr. Nurettin Yaylı’ya, Prof. Dr. Mehmet Ay ve Prof. Dr. Yusuf Dilgin tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Beş gün sürecek kongrenin açılış töreni, verilen resepsiyon ile sona erdi.

27. Ulusal Kimya Kongresi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Başladı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*