“Petrol İhtiyacının Yüzde 20’sini Atıklardan Üretebiliriz”

“Petrol İhtiyacının Yüzde 20’sini Atıklardan Üretebiliriz” Hayvan gübresinden petrol üreten Altaca Grubu Başkanı Hasan Ölper Önoğlu “Hedefimiz Türkiye’de 200 fabrika kurmak” “Petrol ihtiyacının yüzde 20’sini atıklardan üretebiliriz”.

Türkiye’de hayvan gübresi, anız, dal, yaprak, kabuk, çay, meyve kabuğu, sebze artığı, pirinç sapı gibi mevcut atığın yüzde 20’sinin kullanılması halinde İhtiyaç duyulan petrolün yüzde 20’sinin üretilebileceğini belirten Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu; Türkiye’nin farklı bölgelerinde Gönen’deki fabrikanın 2.5 katı büyüklüğünde 200 fabrika kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Balıkesir Gönen’de dünyada türünün tek örneği olan ve tamamlandığında içinde atıklardan biyogaz ve elektrik, organik sıvı/katı gübre, hümik asit ve sentetik petrol üreten ilk entegre tesisin açılışını gerçekleştiren Altaca Grubu’na bağlı Altaca Enerji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu, “Hedefimiz Türkiye’de 200 fabrika kurmak” dedi.
Gönen’de kurulan tesisin 400 ton atığı bertaraf ederek göl, deniz, yer altı suları ve çevreyi kirletmesinin önüne geçtiklerini söyleyen Hasan Alper Önoğlu, “Ar-Ge laboratuarımızda pilot ölçekli, Gönen’de açtığımız tesiste demo ölçekli sentetik petrol üretebileceğimizi kanıtladık. Şimdi sıra endüstriyel boyuta geldi. Türkiye’nin farklı bölgelerinde bu tesisin 2.5 katı büyüklüğünde tamamen endüstriyel amaçlı 200 fabrika kurmak istiyoruz” açıklamasını yaptı

Biyodizelle kıyas kabul etmez

Dal, yaprak, ağaç kabuğu, çalı, çırpı gibi orman ürünleri, hayvan gübresi, anız, ekonomik değeri olmayan pirinç sapı ve evsel çöplerin organik bölümlerinin katalitik sıvılaştırma (CAT-LIQ) teknolojisi ile petrole dönüştürüldüğünün altını çizen Önoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Catliq teknolojisi ile diğer teknolojiler kıyas kabul edecek düzeyde değil. Bu teknoloji ile insan ve hayvan gıdası olmayan tamamen atık dediğimiz doğayı kirleten malzemeleri kullanıyor, bir yandan petrol üretirken bir yandan da dünyanın, çevrenin kirlenmesinin önüne geçiyorsunuz. Biz Türkiye’nin atığının yüzde 20’sinin kullanılması halinde yine ülkemizin ihtiyaç duyduğu petrolün yüzde 20’sini bu teknoloji ile üreteceğimizi söylüyoruz. Bu üretimi gerçekleştirmemiz halinde yurt dışına ödediğimiz para da önemli ölçüde azalacak.”

Dünya bilim çevreleri şaşkınlıkla izliyor

TÜBİTAK’ın projeyi desteklediğini, bu projenin Danimarka’da doğduğunu, Türkiye’de tamamen Türk bilim adamları tarafından adam edildiğini vurgulayan Önoğlu, ürettikleri teknolojinin dünya bilim çevrelerince şaşkınlıkla izlendiğini söyledi.
“Yenilenebilir enerji alanında yeni teknolojiler üretmek ve mevcut teknolojileri geliştirerek daha verimli hale getirme hedefiyle 2010 yılında kurulmuş Altaca Enerji AŞ, bir Ar-Ge, mühendislik ve yatırım şirketi. Şirketimiz GOSB Teknopark’ta 2. ve 3. nesil bir dönüşüm uygulaması olan ve patentleri kendisine ait CatLiq (katalitik sıvılaştırma) teknolojisini geliştirdi. Atıkları sıvılaştırıp sentetik petrol üreten teknoloji dünyada bir ilk. Bu nedenle dünya bilim çevreleri şaşkınlıkla izliyor ve sonucu bekliyorlar. Memleketimiz açısından çok büyük kazanım ve prestij meselesi olacak” diyen Önoğlu, Türkiye’nin artık yüksek teknoloji ile işlem yapan aynı zamanda da çevreyi koruyan bir ülke konumuna geleceğini de vurguladı.

Petrol İhtiyacının Yüzde 20’sini Atıklardan Üretebiliriz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*