“Su”ya Yön Veren Teknolojiler REW İstanbul’da Olacak!

“Su”ya Yön Veren Teknolojiler REW İstanbul’da Olacak! Türkiye’nin ilk Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Uluslararası Fuarı REW İstanbul’u düzenleyen İFO Fuarcılık, “Dünya Su Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, üretimde harcanan su miktarına ve sürdürülebilir yaşam için suyun geri kazanımının önemine dikkat çekti. Günümüzde bir otomobilin üretimi için ortalama 350 ton, bu otomobilin dört lastiği için 7,5 ton, pamuklu bir tişört için 4 ton, bir çift deri ayakkabı için 8 ton su harcanıyor. Örnekleri daha da çoğaltmak mümkün diyen İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur, “Başta ağır sanayi olmak üzere, üretimin hemen her kolunda su tüketimi söz konusu. TÜİK’in verilerine göre belediyeler, köyler, imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri (OSB) ve maden işletmeleri tarafından 2012 yılında 14,3 milyar m3 su, doğrudan su kaynaklarından çekilmiş. Üretimdeki artış oranı dikkate alındığında bugün söz konusu rakam en az %15-20 daha yüksek olacaktır. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelindeki OSB’lere ilişkin yaptığımız araştırmada bünyesinde toplam 43.000 firma bulunan 273 adet Organize Sanayi Bölgesi’nin %45’inde merkezi su arıtma sisteminin olmadığını gördük. Burada önemli olan suyun tüketimi kadar, kullanılan suyun tekrar üretime geri kazandırılması” dedi.

Susuzluğun temel çözümü, suyun geri kazanımında!

Yakın gelecekte kuraklık sorunun, yaşamı tehdit eden en temel problem haline geleceğini vurgulayan Aytemur, bu noktada “Su”da geri kazanımın sürdürülebilir bir çevre ve yaşam için önemine dikkat çekti. “Günümüzde geliştirilen arıtma ve geri kazanım teknolojileri sayesinde, özellikle sanayi üretimi kaynaklı atık suların arıtılması ile çevre kirliliğinin önüne geçilebilirken, endüstriyel ve evsel atık sular geri kazanılarak yeniden üretime ve kullanıma sunulabiliyor” diyen Aytemur, 11-13 Haziran tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleştirecekleri REW İstanbul fuarında; atık suların ileri arıtımı, suların tekrar kullanımı, proses suların üretime döndürülmesi gibi konulardaki en son teknoloji, sistem ve uygulamaların sergileneceğini söyleyerek, İFO Fuarcılık olarak bu organizasyon ile sürdürülebilir çevre için önemli bir misyon edindiklerini belirtti.

“Su”yun geleceğine yön veren firmalar fuarda teknolojilerini sergileyecek!

Türkiye’nin alanındaki en önemli uluslararası fuar organizasyonlarından birisi olan REW İstanbul 2015, “SU ve ATIK SU” ana başlığı altında; Atık Suların İleri Arıtımı, Proses Sularının Geri Kazanımı, Atık Sulardan Değerli Madenlerin Geri Kazanımı, Soğutma Sularının Tekrar Kullanımı gibi farklı pek çok konudaki yeni teknoloji ve uygulamaları ziyaretçileri ile buluşturacak. Yaratacağı milyonlarca dolarlık ticaret hacminin yanı sıra sürdürülebilirlik için ihtiyaç duyulan tüm geri dönüşüm, geri kazanım, atık yönetimi ve çevre teknolojilerinin bir arada sergileneceği REW İstanbul hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler fuarın resmi internet sitesi www.rewistanbul.com adresini ziyaret edebilirler.

“Su”ya Yön Veren Teknolojiler REW İstanbul’da Olacak!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*