Plastik Sektörünün Geleceği Çalıştayı Gerçekleştirildi

Plastik Sektörünün Geleceği Çalıştayı Gerçekleştirildi. Plastik Sektörünün Gelecek Tasarımı İçin Stratejik Açılımlar Çalıştayı’nda konuşan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, “Gaziantepli sanayiciler olarak, AR-GE ve inovasyonu plastik ve kimya sektöründe de kullanarak, 2023 hedeflerine ulaşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASDER), Güneydoğu Plastik ve Kimya Sanayicileri Derneği (GAPLASDER) ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) işbirliğiyle, Divan Gaziantep Otel’de ’Plastik Sektörünün Gelecek Tasarımı İçin Stratejik Açılımlar Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Çalıştaya Vali Yardımcısı Adil Nas, GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Adnan Ünverdi ve Cevdet Akınal, PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, GAPLASDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kökoğlu ve GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü ile çok sayıda davetli katıldı.
GSO Meclis Başkanı Topçuoğlu, sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’te, plastik ve kimya sektörünü yakından ilgilendiren bir çalıştay düzenlenmesini son derece anlamlı bulduğunu söyledi.

“KİMYA SEKTÖRÜ İTHALATA BAĞIMLI”
Topçuoğlu, kullanım alanı çok geniş olan plastik ve kimya sektörünün gün geçtikçe daha da önem kazandığını belirterek, “Ülkemizde kimya sektörü ithalata bağımlı bir sektör durumunda. Kullanılan hammaddenin yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Bunun ancak yüzde 30’unu yerli üretimle karşılıyoruz. Plastik üretimin ana girdisi yüzde 90 oranında petrokimya sektöründen sağlanmakta. Petrokimya sektörü ise büyük ölçekli, sermaye ve teknoloji yoğun bir sektördür” diye konuştu.

“Ülkemizin kimya sektörü ihracatı 2010 yılında yüzde 22 oranında artarak 13,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” diyen Topçuoğlu, şöyle devam etti:
“Kimyasal ürünler ihracatımız 2011 yılında olumlu performansla yüzde 29 düzeyinde artış göstermiş ve yılı otomotivin ardından 2. büyük ihracatçı sektör olarak kapatmıştır. Gaziantep’ten kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı da 2009-2014 döneminde düzenli bir şekilde artış gösterdi. Türkiye’den yapılan plastik, kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatında, Gaziantep’in önemli bir payı var. Gaziantepli sanayiciler olarak, AR-GE ve inovasyonu plastik ve kimya sektöründe de kullanarak 2023 hedeflerine ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Avrupa’nın ikinci büyük plastik üreticisi olan ülkemizde her geçen gün önemi artan plastik ve kimya sektöründe, AR-GE ve inovasyonu kullanarak katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde bunu sağladığımız takdirde kentimizin ve ülkemizin büyümesi daha da hızlı olacaktır.”

“Petkim ROLÜNÜ GÖZDEN GEÇİRMELİ”
PETKİM’in kurulduğu günden beri Türkiye’de plastik ve kimya sektörünün gelişiminde çok önemli roller üstlendiğine dikkat çeken Topçuoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Ancak PETKİM’de özelleştirme sonrası piyasa yapıcı özelliğinde değişiklik gözlenmektedir. PETKİM’i piyasa yapıcı, plastik ve kimya sektörünü geliştirici rolünü bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyorum. Türkiye’nin Akdeniz’de ve en az 2 petrokimya tesisine ihtiyacı var. Devlet desteği ve özel sektör işbirliği ile bu süreç bir an önce başlamalıdır.”

Plastik Sektörünün Geleceği Çalıştayı Gerçekleştirildi

 

Kaynak : Milliyet

Ekonomi

İK Yazılımı

İK Yazılımı Nedir? Ne İşe Yarar? Geleceğin İnsan Kaynakları: İK Yazılımları İnsan Kaynakları (İK) Yazılımı, günümüz iş dünyasında şirketlerin insan kaynakları süreçlerini dijitalleştirmek ve yönetmek […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*