Yıldızların Yaşları Dönüş Hızlarından Hesaplanacak

Yıldızların Yaşları Dönüş Hızlarından Hesaplanacak. Amerikan Astronomi Derneği’nin Seattle kentinde yapılan senelik toplantısında sunulan ve “Nature” dergisinde yayımlanan faaliyet , yaşlandıkça dönüş hızları yavaşlayan yıldızların yaşının yüzde 10 yanlış payıyla belirlenmesini sağlıyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi araştırmacıları, 2009’da uzaya fırlatılan Kepler teleskobunun gönderdiği görüntülere kullanarak 1 milyar yaşındaki yıldız kümesinde bulunan 30 yıldızın dönüş hızını ölçtü.

Araştırmacılar, geliştirdikleri yöntemi “soğuk yıldızlar” olarak adlandırılan gökcisimlerine uyguladı. Güneş büyüklüğünde veya daha küçük olan “soğuk yıldızlar”, Dünya’nın da içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi‘nde en çok fazla rastlanan gökcisimleri olarak biliniyor. Soğuk yıldızların hacmi , kütlesi, parlaklığı ve sıcaklığı yeniliğe uğramıyor.

Araştırmayı yöneten Soren Meibom, “Soğuk yıldızlar, sokak lambalarına benziyor ve galaksimizin en yaşlı bölgelerine dahi ışık tutuyor. Soğuk yıldızlar, gençken çok fazla hızlı dönüyor. Dönüş hızları, yaşlandıkça azalıyor” diye belirtti .

Üzerinde çok büyük lekeler mevcut bulunan genç yıldızların yaşını belirlemenin daha basit olduğunu ifade eden Maibom, ” İhtiyar yıldızlarda hem daha az hem de daha küçük lekeler var. Bu da yıldızların yaşını belirlemeyi güçleştiriyor. Biz, Kepler teleskobunun kullandığı görüntüleri kullanarak 1 milyar yaşındaki, NGC 6819 yıldız kümesinde mevcut bulunan yıldızların dönüş hızını ölçtük. Bu kümedeki soğuk
yıldızlar, dönüşlerini 10 günde tamamlıyor. Bu yöntemle yıldızların yaşını yüzde 10 yanlış payıyla belirleyebiliyoruz” diye belirtti .

Dönüşünü 26 günde tamamlayan Güneş, 4,6 milyar yaşında. Yıldızların yaşını belirlemek, astronominin en mühim sorunlarından biri itiraf ediliyordu. Yıldızın yaşının dönüş hızına bakılarak belirlenmesi fikri, ilk defa 1970’lerde ortaya atılmıştı.

yıldız

 

Kaynak : ajans34

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*