Protonun Manyetik Momentinin En Hassas Ölçümü Yapıldı

Protonun Manyetik Momentinin En Hassas Ölçümü Yapıldı.Alman araştırmacılar, yeni bir yöntem geliştirerek protonun manyetik momentinin en hassas ölçümünü yaptı. Dr. A. Mooser ve arkadaşlarının geliştirdiği yöntem ve elde ettiği sonuçlar hakkındaki makale Nature’da yayımlandı.

Protonun temel özelliklerinden biri manyetik momentidir. Bugüne kadar protonun manyetik momenti sadece dolaylı yöntemlerle ölçülmüştü. Dr. A. Moser ve arkadaşları ise yeni bir yöntem geliştirerek protonun manyetik momentini doğrudan ölçtü. Elde edilen veriler protonun manyetik momentinin nükleer magnetonun 2,792847350(9) katı olduğunu gösteriyor. Bu ölçümün kesinliği daha önce dolaylı yöntemlerle elde edilen sonuçların kinin üç katı.

Geliştirilen yöntemin protonun anti-maddesi olan anti-protonun manyetik momentini ölçmek içinde kullanılabileceği düşünülüyor. Bugüne kadar protonun ve anti-protonun manyetik momentleri arasında herhangi bir fark gözlemlenemedi.
Ancak yapılacak daha hassas ölçümlerle iki parçacığın manyetik momentleri arasında bir fark olduğu belirlenebilirse fiziğin en temel sorularından biri cevaplanabilir. Gözlemlenebilen evren büyük oranda maddeden oluşuyor, anti-madde miktarı ise çok az. Bu durum bilinen hiçbir mekanizma ile açıklanamıyor. Protonun ve anti-protonun manyetik momentleri arasında bir fark belirlenmesi bu sorunun çözümü için bir ipucu verebilir.

Protonun Manyetik Momentinin En Hassas Ölçümü Yapıldı

 

 

Kaynak : Tübitak ( Mahir E. Ocak )

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*