Gelişen Kök Hücre Teknolojisinin Birçok Hastalığa Çare Olacak

Gelişen Kök Hücre Teknolojisinin Birçok Hastalığa Çare Olacak. İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenen “Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği, Güncel Sorunlar ve Gelecek Öngörüleri” adlı toplantıya katılan Maryland Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Jesse Kenneth Placone, gelişen kök hücre teknolojisinin birçok hastalığa çare olacağını açıkladı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü tarafından bu sene ikincisi düzenlenen “Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği, Güncel Sorunlar ve Gelecek Öngörüleri” isimli toplantı İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Yerleşkesi Akıngüç Oditoryumu’nda düzenlendi. “Herkes için erişilebilir bilim” temalı toplantıda açıklamalarda bulunan Maryland Üniversitesi Biyomühendislik bölümü öğretim üyesi Dr. Jesse Kenneth Placone kök hücreler sayesinde birçok hastalıklara çözüm bulacaklarını açıkladı. Kök hücrelerin doku mühendisliği uygulamalarında etkili bir biçimde kullanılacağını ifade eden Placone, “Doku mühendisliği uygulamaları sayesinde kişilerin kök hücrelerini hastalıkların iyileştirilmesi için kullanacağız” dedi.

Kök hücreler sayesinde sağlık sektöründe önemli ilerlemelerin gerçekleşeceğinden de söz eden Placone, “Kök hücreler ileriki yıllarda ilaç ve genetik alanlarında kullanılacak. Kök hücreler sayesinde vücut kendi kaynaklarını kullanarak hastalıkların çözümünü ve sorunların giderilmesini sağlayacak. Doku mühendisliği sayesinde önümüzdeki yıllarda kemik hastalıkları ve birçok genetik hastalık çözüme kavuşacak” dedi.

Dünyadaki ve Türkiye’deki Nanoteknoloji ve Doku Mühendisliği’ndeki gelişmelerin aktarıldığı toplantının ilk gününde; Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emir Baki Denkbaş, farklı biyomedikal uygulamalar açısından nanoteknolojik yaklaşımları, Koç Üniversitesinden Dr. Kerem Pekkan; embriyolarda ve pediyatrik hastalarda kardiyovasküler doku mühendisliği uygulamaları, Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Devrim Gözüaçık; temel bilimlerden nanoteknoloji süreçlerine, otofajik süreçlerin terapotik anlamda kullanımı üzerine gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları, KOEK Biyoteknoloji’den Dr. Selçuk Kılınç, mikroakışkan sistemler ile sağlıklı sperm seçimine yönelik olarak in vitro fertilizasyon tekniklerinde öncü olabilecek bir ürünün tanıtımını gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci gününde de Georgia Technology Enstitüsü ve Emory Üniversitesi Kök Hücre Bölüm Başkanı Prof. Dr. Todd McDevitt; 3 boyutlu kök hücre kültürlerinin yönlendirilmiş doku gelişimi ve morfogenezi ile ilgili çalışmalarından örnekler sunacak. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Kızılel, biyolojik yapılardan esinlenerek tasarlanan yumuşak dokulu biyomateryallerin doku mühendisliğinde kullanım alanları üzerine bir konuşma gerçekleştirecek. Sempozyumun son konuşmacısı İstanbul Kültür Üniversitesi 2014 yılı Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu Baki Gezgen, ekibi ile geliştirmiş olduğu 3 boyutlu yazıcı “Zone3D team” hakkında bilgi aktaracak.

Gelişen Kök Hücre Teknolojisinin Birçok Hastalığa Çare Olacak

 

Kaynak :  haber3

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*