Biyokütle Enerji İçin İlk Merkez Ege Üniversitesinde Hayata Geçiyor

Biyokütle Enerji İçin İlk Merkez Ege Üniversitesinde Hayata Geçiyor. İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü tarafından hazırlanan Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Merkezi (BESTMER) güdümlü projesinin imza töreni, İzmir Kalkınma Ajansı toplantı salonunda gerçekleşti.

İmza törenine; İzmir valisi Mustafa TOPRAK, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Murat YILMAZÇOBAN, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Müdürü Prof. Dr. Günnur KOÇAR katıldı.

Güdümlü proje kapsamında, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü bünyesinde, Güneş Enerjisi Enstitüsü Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Merkezi (BESTMER) kurulacaktır. Bu merkezde, yenilenebilir biyokütle enerji kaynaklarını değerlendirmek için gerekli teknolojilerin geliştirilip uygulanmasına yönelik çalışmalar yapılacak aynı zamanda yenilenebilir enerji sektöründeki işgücü eksikliğini gidermek için mesleki eğitim verilecektir.

Bu Merkez, Türkiye’de biyokütle enerji teknolojileri alanında bir ilk olarak (biyogaz, biyohidrojen, biyodizel, biyoetanol, gazlaştırma, biyokömür vb.) ulusal ve uluslararası her türlü Ar-Ge çalışmalarını yapabilecek, üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarını güçlendirecek, akredite laboratuvarlara sahip ilk ve tek merkez olma özelliği taşımaktadır.

İki yılda tamamlanacak olan projenin toplam bütçesi 14.349.318,72 TL olup, bunun % 47,73’üne karşılık gelen 6.849.318,72 TL İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından finanse edilecektir.

Biyokütle Enerji İçin İlk Merkez Ege Üniversitesinde Hayata Geçiyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*