Plastik Şişeler Ekonomiye Can Simidi Oldu

Plastik Şişeler Ekonomiye Can Simidi Oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Türkiye genelinde 2014 yılının ilk yarısında 43 Bin 207 ton pet şişe toplandığını açıkladı. Bakan Güllüce; “58 Milyon 359 Bin TL ekonomiye katkı sağlayan pet şişeler geri dönüşümle cankurtaran yastığı, boya fırçası, kayış, paspas oldu” dedi.

2.5 LT’lik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanıldığında 6 saatlik 60 watt’lık elektrik enerjisi tasarruf ediliyor. 25 adet geri kazanılmış pet şişesinden bir plastik mont elde ediliyor.

Türkiye genelinde 2014 yılında üretilen pet ambalajın 205 Bin 744 tonu piyasaya sürüldü.

2014 yılının ilk altı ayında ise 43 Bin 207 ton pet ambalaj atığı toplandı ve ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırıldı. Geri dönüşümü sağlanan pet şişelerin ekonomiye katkısı ise 58 Milyon 359 Bin TL.

PET ŞİŞELER; KAYIŞ, CANKURTARAN YASTIĞI, PASPAS OLDU

Toplanan pet şişelerden; halı tabanları, uyku tulumları, giysilerdeki yalıtım maddesi, boya fırçaları, can kurtarma simidi, torbalar, posta kutuları, piknik masaları, çitler, yürüyüş botları, çift bölmeli kovalar, laser toner kartuşu, kayışlar üretildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre pet şişelerin ürün ağırlığı azalmaya başladı. Bakan Güllüce “1970 yılından günümüze plastik şişelerin ağırlığı yüzde 64 azaldı. 2001’de 0,5 litrelik pet su şişesinin ağırlığı 22,5 gramken, günümüzde 10,5 gram olarak üretiliyor” dedi.

20-25 yıl önce 1 ton PET hammaddesinden yaklaşık olarak 45 bin adet PET su şişesi üretilirken şimdi aynı hammaddeden yaklaşık 95 bin adet pet su şişesi üretilmektedir. Ağırlık düşürme çalışmaları sayesinde kullanılan hammadde miktarı aynı kalmış olmasına karşın üretilen şişe miktarı % 100’ün üzerinde artmıştır. Bu durum ambalaj atıklarının yönetiminde ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasında önemli bir aşama olarak değerlendirilmektedir.

Plastik Şişeler Ekonomiye Can Simidi Oldu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*