Temel Bilimlerde Tübitak Teşvik Ödülü 2 Kimyacının

Temel Bilimlerde Tübitak Teşvik Ödülü 2 Kimyacının. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Okan Zafer YEŞİLEL “Koordinasyon kimyası alanında metal-organik kafes yapılar (MOF), gaz Adsorpsiyon ve gaz ayırımı, kovalent olmayan etkileşimler konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle,Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi, Kimya Bölümünden Doç. Dr. Emrah ÖZENSOY ise Kimya alanında heterojen katalizörlerin atomik ölçekteki yüzey kimyası ve katalitik süreçlerin çalışma mekanizmalarının moleküler spektroskopik yöntemlerle, gerçek zamanda/yerinde (in-situ) çözümlenmesi konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle ödüle layık görülmüştür.

2014 yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülüne ilişkin değerlendirme çalışmaları sonuçlandı. TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından 2014 yılında 3 Bilim Ödülü, 2 Özel Ödül ve 14 Teşvik Ödülü verilmesine karar verildi. Bu yıl için TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmedi.

Ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş, hayattaki bilim insanlarına verilmekte olan Bilim Ödülü için 2014 yılı ödül miktarı 50.000 TL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor. Bilim Ödülü sahiplerine ayrıca araştırma desteği de veriliyor.

Bilim Ödülü eşdeğeri olarak oluşturulmuş bulunan Özel Ödül, yurtdışında yaptığı çalışmalarıyla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına veriliyor. Özel Ödül için 2014 yılı ödül miktarı 50.000 TL, altın plaket ve ödül beratından oluşuyor.

Teşvik Ödülü, yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş hayattaki bilim insanlarına veriliyor. Teşvik Ödülü için 2014 yılı ödül miktarı 20.000 TL, gümüş plaket ve ödül beratından oluşuyor.

2014 yılı TÜBİTAK Bilim Ödülü, Özel Ödül ve Teşvik Ödülü kazanan tüm araştırmacılarımızı kutluyoruz.

2014 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazanan Bilim İnsanları

BİLİM ÖDÜLÜ

Mühendislik Bilimleri

Prof. Dr. Timur DOĞU

Sağlık Bilimleri

Prof. Dr. H. Fahrettin KELEŞTEMUR

Sosyal Bilimler

Prof. Dr. Zeynep AYCAN

ÖZEL ÖDÜL

Temel Bilimler

Doç. Dr. Çağan H. ŞEKERCİOĞLU

Sağlık Bilimleri

Prof. Hayat ÖNYÜKSEL

TEŞVİK ÖDÜLÜ

Temel Bilimler

Yrd. Doç. Dr. Bülend ORTAÇ

Doç. Dr. Emrah ÖZENSOY

Prof. Dr. Okan Zafer YEŞİLEL

Mühendislik Bilimleri

Prof. Dr. Özgür Barış AKAN

Yrd. Doç. Dr. Özgür ERGÜL

Doç. Dr. Önder ÖZGENER

Doç. Dr. Mustafa ŞAHMARAN

Yrd. Doç. Dr. Tamer UYAR

Doç. Dr. Hüsnü Emrah ÜNALAN

Sağlık Bilimleri

Doç. Dr. Mehmet CANSEV

Doç. Dr. Mehmet KANBAY

Prof. Dr. A. Mecit KANTARCI

Sosyal Bilimler

Doç. Dr. Fuat BALCI

Doç. Dr. Bahar RUMELİLİ SANCAK

Detaylı bilgi ve yapılan Bilim İnsanlarımız çalışmalarına ulaşmak için
http://tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/icerik-oduller

 

Temel Bilimlerde Tübitak Teşvik Ödülü 2 Kimyacının

 

Kaynak : Tübitak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*