Uluslararası Enerji Ve Güvenlik Kongresi 23 Eylül’de Başlıyor

Uluslararası Enerji Ve Güvenlik Kongresi 23 Eylül’de Başlıyor. Bu yıl 5.si yapılacak olan kongre 23-24 Eylül 2014 tarihinde Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Merkez Yerleşkesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezi’nin beş ayrı salonunda eş zamanlı olarak düzenlenecektir.

Kongre; Enerji verimliliği teknolojileri, hidrojen enerjisi teknolojileri güneş enerjisi teknolojileri, rüzgar enerjisi teknolojileri, Jeotermal enerji teknolojileri, hidroelektrik enerji teknolojileri, yeni nesil nükleer enerji teknolojileri ve stratejilerinin incelenmesine önemli katkı ve destek sağlayacaktır.

Kongre, aynı zamanda enerji ve çevre güvenliğine de yeni bir bakış açısı kazandırabilecektir. Milli güvenlik ve kalkınma stratejilerinin enerji açısında değerlendirilmesi mümkün olabilecektir.

Kongre Hakkında Kısaca bilmek vermek gerekirse;
Günümüzde enerji, sanayileşmenin yapı taşı olması nedeniyle ülke ekonomileri için hayati önem taşımaktadır. Nüfus artışı, sanayileşme, kentleşme ve küreselleşme sonucu gelişen ticaret olanakları, doğal kaynaklara ve enerjiye olan talebin artmasına yol açmaktadır.

Ülkeler ucuz, temiz, yeterli, yenilenebilir ve güvenli miktarda enerji üretmek istemektedir. Aynı zamanda enerjide dışa bağımlığın azaltılması yollarını aramaktadır. Enerji kullanımında verimliliğin artırılması, mevcut kaynakların çeşitlendirilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi önem taşımaktadır.

21’inci yüzyılda enerji sanayi ve ulaştırma sektöründe önemli yer tutmaktadır. Özellikle, yenilenebilir enerji kaynakları ve kullanımı, enerji ekonomisi ve politikasıi enerjinin finansmanı, devletlerin enerji politikaları ve tedarik stratejileri, fosil kaynaklarının geleceği, petrol ve doğal gaz iletim hatları ve güvenliği, uluslararası enerji projeleri, nükleer enerji, nükleer santraller ve teknolojileri ile ilgili konuları ayrıntılı incelemesi kongrenin esas amacını oluşturmaktadır.

Enerjinin üretimi ve tüketiminde ortaya çıkan çevre kirliliğine karşı önemler alınması, yenilenemeyen enerji kaynaklarının yarattığı çevre sorunları ile mücadele önem taşıyan konuların arasında yer almaktadır.

Uluslararası ilişkilerde enerjinin rolü, enerji kaynakları ve çatışma, enerji ve milli güvenlik, enerji arz ve nakil güvenliği, yeni enerji teknolojileri, enerji ve çevre güvenliği, Türkiye’nin enerji güvenliğinin inceleneceği Kongre;

Kocaeli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde;

Kocaeli Üniversitesi,
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi ),
Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırma Merkezi (SAM),
Kazakistan’ın Astana L.N.Gumilyov Ulusal Avrasya Üniversitesi,
Kosova’nın Priştine Üniversitesi,
Kosova’nın Prizren Üniversitesi,
Yıldız Teknik Üniversitesi,
Trakya Üniversitesi ve
Bilgesam ortaklığı ile düzenlenmiştir.

Kongre ile ilgili olarak genel tüm bilgilere ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz,

http://iesc.kocaeli.edu.tr/
http://iesc.kocaeli.edu.tr/hakkinda.html

Uluslararası Enerji Ve Güvenlik Kongresi 23 Eylül'de Başlıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*